Výpis posledních příspěvků

OZNÁMENÍ

Na základě sdělení poskytovatele webhostingu webzdarma.cz ze dne 4. srpna 2016 bude k datu 31. října 2016 tento můj blog zrušen (z důvodu ukončení provozu redakčního systému blog.webzdarma.cz), a to bez možnosti automatické konverze na jiný redakční systém na stejném webhostinu. Z tohoto důvodu nebude tento můj blog (http://fknizek.wz.cz/) již dále aktualizován.

Můj nový blog je zřízen od 14. srpna 2016 na webhostingu provozovatele Endora pod redakčním systémem WordPress, a to na adrese http://fknizek.cz. Zde budou umisťovány nové příspěvky, aktualizace stránek a jiného obsahu. Postupem doby (dle mých časových možností a technických možností redakčního systému) sem budou ručně doplněny (zkopírovány a nově zformátovány) starší materiály a dokumenty z původního obsahu mého blogu.

Ing. František Knížek, editor

Nezařazeno|14. srpna 2016, 23:45|0 komentářů|trvalý odkaz
Červenec 2016

Dobrý den,
jménem Oblastního muzea v Děčíně, poboček Rumburk a Varnsdorf, si Vás dovoluji pozvat do výstavní síně rumburského muzea na novou tematickou výstavu týkající se osudu "Augustovy věže" - stále oblíbené výletní destinace, dříve zvané "Rozhledna Dymník - brána do Českosaského Švýcarska". Podrobnosti o výstavě jsou v tiskové zprávě v příloze (formát PDF). Výstava je doplněna srovnávacími fotografiemi Václava Jelínka.
Výstava vznikla k poctě Augusta Wenschucha, donátora rozhledny, svého času rumburského radního a známého mecenáše, jehož 180. výročí narození si letos připomínáme.
Těšíme se na setkání s Vámi.
S přátelským pozdravem Ester Sadivová, Muzeum Rumburk, Na Valech 401/4, 40801

Výstava "120 let rozhledny na Dymníku"
Výstava "120 let rozhledny na Dymníku"
...pokračovat
Zpravodajství|13. července 2016, 00:10|0 komentářů|Pokračování...

Ač nejsem monarchista, dovolím si jako motto ocitovat čtyřverší z hymny Rakousko-Uherska:
Spojené kde vládnou síly
Vše se snadno překoná
Když se ruka k ruce vine
Tak se dílo podaří

K věci:
Liberecké kino Varšava bylo uzavřeno v roce 2009, chátrající kulturní stánek se však rozhodla zachránit skupina přátel a nadšenců (filmaři, hudebníci, architekti, Liberečani, organizátoři kulturních akcí, bez politické příslušnosti), kteří založili spolek (původně občanské sdružení) Zachraňme kino Varšava.
Webové stránky spolku jsou zde - http://www.kinovarsava.cz/.
K 20. srpnu 2014 založili oficiální veřejnou sbírku na "Rekonstrukci kina Varšava". Jako se svého času lidé skládali na Národní divadlo, Liberečané se skládají na své jediné kino - Varšava. Podpořit je lze na transparentní účet veřejné sbírky č. 2400632436/2010 (https://www.fio.cz/ib2/transparent?a=2400632436). Transparentní spolkový účet je zde: https://www.fio.cz/ib2/transparent?a=2700328815.
Kino Varšava opět ožívá, už rok se zde konají kulturní akce - filmové projekce, koncerty, výstavy; ve foyer kina Varšava byla otevřena kavárna Kino Káva. 15. února 2015 bylo otevřeno opravené foyer a od té doby do konce roku uspořádali 112 akcí, na které přišlo 6 700 návštěvníků.

Liberecké kino Varšava - kavárna Kino Káva
Liberecké kino Varšava - kavárna Kino Káva
Liberecké kino Varšava - multifunkční kinosál
Liberecké kino Varšava - multifunkční kinosál
...pokračovat
Názory|6. července 2016, 11:50|0 komentářů|Pokračování...

Scéna z filmu Šíleně smutná princezna (1968, režie Bořivoj Zeman):
Král Dobromysl (Bohuš Záhorský): "V celém království pod trestem pětadvaceti ran holí se zakazuje smích! Rozchod!"
Obveselovač Kokoška (Oldřich Dědek) si podrazí nohy a upadne, král se rozesměje.
Král: "No stalo se." Ke katovi (František Dibarbora): "Pojď, jen pojď, pojď, pojď!"
Právník (Antonín Klimeš): "Královská milosti, podle prejudice se zákony vyhlášené vaší královskou milostí, nevztahují na vaši královskou milost osobně, prosím."
Král: "To by naše královská milost brzy dokrálovala, osobně. Pojď!" (ke katovi, mrskajícímu rákoskou).

 

V Rumburských novinách č. 12/2016 (ze 16.6.2016) vyšel na přední straně článek "Jaký bude osud dříve krásné vily?"
Zabývá se aktivitami stavebního úřadu města Rumburk v záležitosti záchrany rodinného domu (vily) Pražská 1406/10 (p. č. 1746) na rohu Pražské a Lipové ulice (naproti OD Tesco), vůči vlastníkovi stavby (fyzická osoba). Město Rumburk se má stát opatrovníkem a prostřednictvím stavebního úřadu vyzve vlastníka "k provedení zabezpečovacích a udržovacích prací na předmětném rodinném domě".
Jakáto chvályhodná péče o cizí nemovitost.

Vila Pražská 1406/10
Vila Pražská 1406/10

Nedaleko odtud na adrese Na valech 226/2 (p. č. 456) se nachází jiná nemovitost, kulturní památka, bývalé širokoúhlé kino Marx (předtím divadlo, ještě dříve kino a kavárna). O jeho záchranu neusiluje (vyjma pár jedinců) nikdo, byť je v majetku právě města Rumburk. Budova je městem určena (či spíše odsouzena) k demolici a otevřená střešní okna (na straně směrem k Radniční ulici) patrně mají proces její devastace (trvající už 18 let) urychlit.

Kino Marx (ze strany Radniční ulice)
Kino Marx (ze strany Radniční ulice)

Moje prostá otázka zní:
Proč by z hlediska "vyššího principu mravního" měl soukromník se svým majetkem nakládat lépe, než město Rumburk nakládá s majetkem svým?

 

Odkaz:
Kino Marx alias Městské divadlo - http://www.theatre-architecture.eu/cs/db/?theatreId=971

 
...pokračovat
Glosy|6. července 2016, 00:48|0 komentářů|Pokračování...
Červen 2016

Aktualizace 15. června 2016

Hezký den přeji z Rumburka a přeposílám nové informace o kapličce sv. Anny a stavu sbírky, jež má sloužit k její záchraně. Přispět může každý do transparentní sbírky vyhlášené ČSOB na číslo účtu: 1017777101/0300, VS: 20160306. Musí být uveden variabilní symbol, prosím, neopomenout. Konec je vyhlášen do půlnoci 27. 6. 2016. Můžeme doufat, že se částka dostatečně navýší, aby kaplička vítala poutníky i v dalších desetiletích.
Ester Sadivová

Kaple sv. Anny v Dlouhém Dole
Kaple sv. Anny v Dlouhém Dole

Kaple sv. Anny v Dlouhém Dole - informace (PDF) - zde.

* * *

Vážení kamarádi, přátelé,
díky mnohým Vám jsme se jako turistický klub rozhodli zachránit historickou dřevěnou lesní kapličku sv. Anny. Nachází se v Dlouhém Dole, 4 km od Krásné Lípy v lese, ale je ve velmi špatném, havarijním stavu. Chceme ji zachránit jak z důvodu historie, tak jedinečnosti, poněvadž je snad jako jediná lesní kaplička ještě existující v celém Ústeckém kraji.
Přihlásili jsme jí v měsíci únoru do soutěže "ČSOB pomáhá regionům" a díky i Vašemu hlasování jsme se z tzv. "divoké karty" dostali do hlavní soutěže.
ČSOB nám poskytla číslo účtu s variabilním symbolem na které nyní od 13.5-do 27.6. nám příznivci na záchranu kapličky můžou posílat peníze.
Zbývá nám ještě plných 11 dní do ukončení soutěže, na kontě máme k dnešnímu dni 12 422,- Kč ale to nám alespoň na zakoupení materiálu a naší brigádnickou opravu zdarma nestačí.
Proto se na Vás obracím s žádostí - přispějte nám na finanční konto dle Vašich možnosti třeba jen malou částku 50,- či 100,- Kč abychom mohli tuto vzácnou stavbu zachránit pro další generace lidí.
S poděkováním a pozdravem
za Klub českých turistů
Krásná Lípa
Mikuláš Peterka

Na tento projekt se vybralo: 68 358 Kč

Odkazy:
Zachraňme historickou kapličku - http://www.csobpomaharegionum.cz/projekty/ustecky-kraj/2016018/zachranme-historickou-kaplicku
Klub českých turistů, odbor Krásná Lípa - http://www.kctkrasnalipa.cz/

...pokračovat
Historie|15. června 2016, 20:33|0 komentářů|Pokračování...

80 let kaple sv. Alžběty Durynské

Neděle 5. června 2016 v 15:00 hodin kaple sv. Alžběty Durynské v Dolních Křečanech  

Děkovná pobožnost v kapli sv. Alžběty Durynské, Dolní Křečany  
celebruje P. Pavel Kadlečík SDB, rumburský děkan

pořádá se jako připomínka 80. výročí od dostavby a posvěcení kaple

80 let kaple sv. Alžběty Durynské
80 let kaple sv. Alžběty Durynské

Odkaz:
80 let kaple sv. Alžběty Durynské - http://www.rumburk.cz/index.php?page=1&id=1743&akce=1

V uplynulých letech proběhly v rumburské Loretě dvě putovní výstavy o zničených sakrálních památkách v období před rokem 1989 - "Zničené kostely severních Čech 1945 - 1989" (1. září - 29. září 2012)  a "Zničené židovské památky severních Čech 1938 - 1989" (8. srpna - 28. září 2013) ). Logicky jsem očekával i výstavu třetí, věnovanou sakrálním památkám zničeným po roce 1989. Podklady pro takovou výstavu jsou, přehled sakrálních památek zničených nebo silně poškozených po roce 1989 existuje (Michal Valenčík, http://www.znicenekostely.cz/). Poslední v řadě je demolice kláštera milosrdných sester i s kostelem v Chebu (dokonáno jest v pondělí 16.5.2016, marné bylo úsilí Spolku na záchranu kláštera milosrdných sester v Chebu - https://www.facebook.com/klastercheb/). Starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD) to vyjádřil lapidárně: „Nejlepší by bylo, kdybychom našli smysluplné využití, ale to se bohužel nepodařilo. V současném stavu jsem rád, že jde stavba k zemi.“ Město podle něj demolici vítá, protože tak zmizí jedna z problémových lokalit.
Ale uchráněny nejsou ani památky světské, v Hradci Králové chtějí zbourat bývalé letní kino, v tom my v Rumburku už máme náskok.
Z paměti města již zmizel Bytex 01 i s Anglickým domem (státem chráněná památka), naposledy i dům U parku 933/2, nacházející se na všech dobových fotografiích za památníkem rumburských obětí Velké války (1914-18) v Parku přátelství. V rozpočtu města Rumburk na rok 2016 je vyčleněno 1,7 mil. Kč na demolici bývalého širokoúhlého kina Marx. K němu se váže moje vzpomínka, kdy jsem tam v 60. letech minulého století zažil (poprvé a naposledy) projekci muzikálu Kdyby tisíc klarinetů v 5D zvukové verzi (3 kanály vpředu, 2 vzadu). Je to jeden z více důvodů, proč jsem do participativního rozpočtu města Rumburk na rok 2016 zpracoval návrh "Záchrana kina Marx (Na valech 226/2‎, 408 01 Rumburk)". Historii budovy, od roku 1931 známé jako Caffee und Lichtspiehaus "Marx" Rumburg (kavárna a kino "Marx" Rumburk), po roce 1945 přebudované na divadlo a později na širokoúhlé kino, popsali Jan Purkert a Alfred Javorin v databázi divadel: http://www.theatre-architecture.eu/cs/db/?theatreId=971. Ten název "Marx" (na fasádě) není podle "nevýznamného" filozofa 19. století Karla Marxe (1818-1883) - není to symbol minulého režimu, není ani podle filmových, divadelních a televizních komiků bratří Marxů (Chico, Harpo, Groucho, Gummo, Zeppo), ale podle původního majitele budovy. Hypotetická otázka, kdyby se původní vlastník jmenoval Masaryk, také bychom jeho dům s klidným svědomím srovnali se zemí?

Lichtspielhaus "Marx" Rumburg (Kino "Marx" Rumburk)
Lichtspielhaus "Marx" Rumburg (Kino "Marx" Rumburk)
...pokračovat
Názory|2. června 2016, 14:31|0 komentářů|15 fotografií|Pokračování...

Před 600 lety,30. května 1416 skončil na hranici v Kostnici Husův souputník a následovník
Mistr Jeroným (Jeronym) Pražský (Hieronymus Pragensis)

Jeroným Pražský
Jeroným Pražský
Informační cedulka v Řeznické ulici (http://www.turistika.cz/fotogalerie/36694/praha-1-reznicka-pametni-deska-jeronym-prazsky)
Informační cedulka v Řeznické ulici (http://www.turistika.cz/fotogalerie/36694/praha-1-reznicka-pametni-deska-jeronym-prazsky)

Prolog

Miroslav Frydrych: Jeroným Pražský - šiřitel Husova učení:
Když na konci května roku 1540 přijel do Štrasburku mladičký Matěj Červenka, bratrský teolog, pozdější moravský biskup Jednoty bratrské, aby z pověření biskupa Jana Augusty navázal přátelské vztahy s tamní reformací, byl mile překvapen. Jak přední štrasburský reformátor Martin Bucer, tak Wolfgang Capito pravili, že jejich reformace vzešla z Husových a Jeronýmových myšlenek. Oni sami o nich slýchali už jako malé děti. České kalendáře měly až do roku 1585 červeně označeny pamětní dny: 6. červenec – Jan Hus a 7. červenec – Jeroným. Později už se Jeronýmova památka neuvádí. Roku 1916 umístila Kostnická jednota v Řeznické ulici naproti historické Novoměstské radnici pamětní desku.
Někde v těch místech se Jeroným narodil. Nevíme, kdy… snad roku 1378, byl asi o šest let mladší než Hus. V roce 1398 dokončil studia na pražské univerzitě a už o rok později v Oxfordu studoval Viklefovy spisy a opisoval jeho knihy. Také studoval a přednášel na pařížské Sorbonně a na univerzitách v Kolíně nad Rýnem a v Heidelbergu. Na těchto školách získal titul mistra.
Hus kázal a psal knihy, Jeroným cestoval a šířil Husovo učení. Kromě toho měl přístup ke královskému dvoru a stal se diplomatem Václava IV. Podílel se na dekretu Kutnohorském a na velkých univerzitních disputacích v Praze. Roku 1413 jedná v Krakově a v Litvě.
V dubnu 1415 přijíždí přes Husovo varování do Kostnice. Píše dopisy členům koncilu, je ale zatčen. Po Husově upálení odvolal v září 1415 – „bál jsem se ohně.“ Ale měl sílu ve své slabosti to napravit. 26. května 1416 se přiznal k Husovi a k Viklefovi a 30. května byl upálen na stejném místě jako Hus.

...pokračovat
Historie|1. června 2016, 20:42|0 komentářů|Pokračování...
Květen 2016

Oslavy 335. let sloupu Nejsvětější Trojice se sochou Panny Marie (Immaculaty), "morového sloupu" v Rumburku

Neděle 22. května 2016 od 15:00 hodin, Lužické náměstí v Rumburku

Děkovná pobožnost u sloupu Nejsvětější Trojice. Celebruje P. Pavel Kadlečík SDB, rumburský děkan.
Pořádá se jako připomínka 335. výročí od dostavby a posvěcení tzv. morového sloupu v roce 1681.

Tuto neděli je církevní svátek Nejsvětější trojice a jelikož sloup je Nejsvětější trojici zasvěcen, koná se oslava v tento den.
Ústřední sloup vznikl v roce 1681, jako upomínka na velkou morovou ránu z podzimu roku 1680 - letopočet je na plechových dvířkách u paty sloupu (12. listopadu 1681, patrně datum vysvěcení sloupu).
Chronogramy s letopočty mají čtyři sochy - sv. Florián, sv. Vavřinec, sv. Josef a sv. Jan Nepomucký (nebeské vojsko) - 1726. Socha Panny Marie u dříku sloupu je z roku 1760 (nebo 1755, viz Rumburská zastavení). Socha ochránce dětí a tkalců sv. Jana Křtitele je z roku 1775 (nebo 1774, viz Rumburská zastavení; signatura A. E. Hayne). Městský patron sv. Bartoloměj má letopočet 24. srpna 1842 a donátorkou byla Katharina Wenschuchová. Ochránce rodiny a manželství sv. Antonín Paduánský je bez vročení, jelikož pochází z rajského dvora kapucínského kláštera, ten původní byl omylem shozen nákladním vozem, když se ještě jezdilo přes náměstí a socha byla v takovém stavu, že byla nahrazena touto (někdy na začátku 50. let minulého století).

Neodlučitelnou dominantou rumburského náměstí je morový sloup. Dne 25. 7. 1995 byl demontován i s plastikami a odvezen do ateliéru v Říčanech u Prahy. Sochy i sloup byly očištěny, domodelovány o chybějící části. Atributy světců byly vyrobeny nově z pozlacené mědi. Znovu byl postaven na novou před vlhkostí izolovanou betonovou desku. Slavnostně odhalen byl 4. 10. 1996.
Plechové desky s olejovou malbou a nápisy z vrcholu sloupu, které bývaly umístěny v nikách kaplice, jsou v muzeu od roku 1972 - obrazy Nejsvětější Trojice, Krista, Boha a Ducha svatého. Desky z kaplice (resp. jejich repliky, originály jsou nenávratně poškozeny a v muzeu uloženy) se budou instalovat až na podzim, pokud se dílo podaří.
(Zdroj: http://www.rumburk.cz/, kniha "Rumburská zastavení" a Bc. Ester Sadivová)

Sloupy Panny Marie neboli mariánské a sloupy Nejsvětější Trojice jsou dva základní typy samostatně stojících dekorativních sloupů zasvěcených Panně Marii nebo svaté Trojici a sochařsky vyzdobené křesťanskou tematikou.
Sloupy se stavěly k oslavě církve a víry a jako díkuvzdání, nejčastěji za odvrácení moru, proto jsou také nazývány morové sloupy. Jejich budování bylo rozšířeným způsobem manifestace víry v katolických zemích zejména v 17. a 18. století a staly se jedním z nejviditelnějších znaků barokní architektury.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sloupy_Panny_Marie_a_Nejsvětější_Trojice)

Rumburský sloup Nejsvětější Trojice má ve svém logu i Spolek přátel Rumburku.

335 let "morového sloupu" v Rumburku
335 let "morového sloupu" v Rumburku

Odkaz:
335 let "morového sloupu" v Rumburku: http://www.rumburk.cz/index.php?page=1&id=1735&akce=1

Zpravodajství|21. května 2016, 15:33|0 komentářů|trvalý odkaz

Pietní akt k 98. výročí Rumburské vzpoury

Sobota 21. května 2016

Každý rok si v Rumburku připomínáme významnou událost - vzpouru vojáků náhradního praporu 7. Střeleckého pluku z Plzně, která začala ráno 21. května 1918 v budově tehdejších kasáren - dnešní ZŠ v Tyršově ulici. Také v letošním roce uctíme 98. výročí Rumburské vzpoury.

Program:
- v 11:00 hodin: pietní akt na popravišti hrdinů Rumburské vzpoury za hřbitovem
- v 11:30 hodin: pietní akt u sochy Nepokořeného v parku Rumburské vzpoury

Pomník na popravišti (2013)
Pomník na popravišti (2013)

Odkaz:
Oslavy Rumburské vzpoury - 98. výročí: http://www.rumburk.cz/index.php?page=1&id=1736&akce=1

Zpravodajství|20. května 2016, 13:31|0 komentářů|trvalý odkaz
Duben 2016

Slavnostní otevření Muzea Františka Josefa I. v Litoměřicích

Sobota 16. dubna 2016 od 10:00 hodin v Terezíně (Dělostřelecké kasárny)

Vážení přátelé,
dovolte, abych Vás pozval jménem našeho společného kamaráda Ing. Františka Václava, na slavnostní otevření "Muzea Františka Josefa I.", které se bude konat dne 16. dubna 2016 v Terezíně. Doufám, že si tuto jedinečnou událost nenecháte ujít a sejdeme se v hojném počtu. Na každého návštěvníka v r-u uniformě bude čekat parádní ražená pamětní medaile !!!!!

VIRIBUS UNITIS

Hynek Domalíp, www.vyslouzilci.cz

Viribus Unitis je heslem císaře Františka Josefa I. a znamená Spojenými silami

Viribus Unitis je heslem císaře Františka Josefa I. a znamená Spojenými silami

* * *

Historie|14. dubna 2016, 01:15|0 komentářů|trvalý odkaz
Březen 2016

Velikonoční jízda v Mikulášovicích v neděli 27. března 2016

 * * *

Velikonoční jízda v Mikulášovicích 2016 Osterreiten in Mikulášovice (Nixdorf) 2016
Velikonoční jízda v Mikulášovicích 2016 Osterreiten in Mikulášovice (Nixdorf) 2016

Srdečné pozvání do Mikulášovic na Boží hod velikonoční zasílá Roman Klinger a Ester Sadivová.

Velikonoční jízdy jsou starý velikonoční zvyk, jehož kořeny sahají snad do 16. století. Říká se jim také Jízdy křižáků nebo Jízdy kolem osení, německy pak Osterreiten a lužickosrbsky Jutrowne jěchanje. Konají se vždy v neděli na Boží hod velikonoční. Letos se uskuteční v neděli 27. března. Podstatou velikonočních jízd je předávání poselství o zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Jezdci se schází vždy u kostela, během velikonoční jízdy drží krucifix a církevní prapory a společně zpívají duchovní písně o zmrtvýchvstání Ježíše Krista. V současnosti se velikonoční jízdy pořádají v Německu v oblasti mezi městy Budyšín, Hoyerswerda a Kamenz. V České republice pak v Mikulášovicích na Šluknovsku a v Lukavci na Novojičínsku. Na Šluknovsku se velikonoční jízdy konaly do začátku 2. světové války, např. v Brtníkách, Dolní Poustevně, Fukově, Mikulášovicích, Rumburku a Sněžné. Z výtěžku sbírek velikonočních jezdců se přispívalo na stavbu školy, far, opravy kostelů či pořízení nových kostelních hodin. Právě tento hodinový stroj z Fukova je k vidění v Expozici církevního umění Šluknovska v Loretě Rumburk. V hlavní věži vstupní budovy pak visí zvony pořízené Spolkem velikonočních jezdců v Brtníkách. Do Mikulášovic se velikonoční jízda opětovně vrátila roku 2011.

Odkaz:
Výstava Velikonoční jízdy v Mikulášovicích a Horní Lužici v Loretě Rumburk
http://www.loretarumburk.cz/akce/vystava-velikonocni-jizdy-v-mikulasovicich-a-horni-luzici/

 
Zpravodajství|22. března 2016, 16:46|0 komentářů|trvalý odkaz
Leden 2016

Přijměte srdečné pozvání na tuto sobotu, 23. ledna 2016, kdy se v Mikulášovicích v kostele sv. Mikuláše koná tradiční výstava betlémů od 10 do 18 hodin a od 15 hodin je připraven kulturní program - zpívání koled...

Betlémář tělem i duší Roman Klinger, který pečuje o kostel sv. Mikuláše v Mikulášovicích, nechává na své výstavce betlémů opět ožít betlémy v takovém prostředí, aby vyznělo jejich kouzlo v plné síle. Kdo ještě nenavštívil slavnostně vyzdobený mikulášovický kostel, neměl by váhat. Právě jesličkám je vrácen jejich původní rozměr, jsou v centru dění, aby tak duše příchozího byla celou nádherou oslovena a niterný prožitek zůstal hluboko uchován po celý rok. Ať věřící či nevěřící, všichni stanou zjihlí nad čistotou a krásou místa, které je jako vystřižené z doby největší slávy betlémů "českého Nizozemí". Ve svitu stovek žároviček, živého ohně plamenů svíček, uprostřed krajek a výšivek je vystavěn letos např. slavný lobendavský betlém s figurkami Franze Xavera Schütze. Pro návštěvníky jsou připraveny desítky betlémů ze soukromých sbírek a výtěžek celé akce bude věnován na pořízení nového betlémového kompletu, jelikož ten původní zmizel ve víru dějin.

Výstava betlémů v Mikulášovicích Výstava betlémů v Mikulášovicích 2015
Výstava Betlémů v Mikulášovicích 23.1.2016 Výstava betlémů v Mikulášovicích 17.1.2015
...pokračovat
Zpravodajství|24. ledna 2016, 00:32|0 komentářů|39 fotografií|Pokračování...
Prosinec 2015

V závěru své přednášky "Betlémy a betlémáři na Šluknovsku" dne 8. prosince 2015 v Městské knihovně Rumburk zmínila rumburská historička Bc. Ester Sadivová 100 let starý historický dokument. V roce 1915 trval válečný konflikt (historiky nazývaný 1. světová válka, současníky Velká válka, protože si nedokázali představit, že za necelé tři desítky přijde válečný konflikt ještě větší - 2. světová válka) již druhý rok, a obyvatelé Čech, Moravy, Slezska a Slovenska (tehdy ještě součástí Rakousko-Uherské monarchie) již tušili, že to nebude rok poslední.

Agri et oppida bellis delentur. - Pole a města jsou ničena válkou.

Jsem z generace, která Velkou válku zná jen z učebnic dějepisu (stejně jako tu druhou, protože jsem se narodil až po ní). Proto mě zaujal zmíněný dokument, "Vánoce na válečném poli", podepsaný "Středisko pomoci ve válečné nouzi v Rumburku, vánoční výbor". Kromě podrobných pokynů pro zasílání vánočních dárkových balíčků vojákům (členům rodin) do pole či lazaretu, je zde vyhlášena i peněžní sbírka "k obstarání vánočních balíčků pro ty rumburské bojovníky, kteří nemohli být obdarováni svými rodinami... Aby každý rumburský bojovník obdržel srdečný vánoční pozdrav ze svého města."

"Vánoce na válečném poli" (1. strana) "Vánoce na válečném poli" (2. strana)
...pokračovat
Historie|25. prosince 2015, 01:12|0 komentářů|Pokračování...
Listopad 2015

Dobrý den,

dovoluji si Vás pozvat jménem svým a manželů Salomonových (opatrovatelů kaple) na slavnostní mši celebrovanou rumburským děkanem Paterem Pavlem Kadlečíkem v kapli sv. Alžběty Durynské v Dolních Křečanech v Rumburku III, která se uskuteční tuto neděli, dne 15. listopadu 2015 v 15:00 hodin.

Domnívám se, že boční strana kaple, kde byly v loňském roce odhaleny pamětní desky padlým a válečnými útrapami zemřelým mužům z doby první světové války obce Dolní Křečany je zároveň vhodným pietním místem k položení kytičky k vyjádření osobní účasti s atentáty ve Francii, kdy se opět kořeny západoevropské civilizace hluboce otřásly. Patronka kaple sv. Alžběta Durynská (podrobnosti v příloze) je jistě tou pravou přímluvkyní za oběti masakru.

Sedmnáctý listopad není jen výročím "Sametové revoluce", Den boje za svobodu a demokracii, ale také svátkem Alžběty Durynské. Těšíme se na setkání v prostorách skromné kaple z roku 1936, kterou realizoval známý rumburský stavitel Bräuer a jež vznikla z popudu místního učitele Johanna Jahnela a jeho dcery Elisabeth Diessnerové.

Ester Sadivová, 14. listopadu 2015

...pokračovat
Zpravodajství|14. listopadu 2015, 18:09|0 komentářů|5 fotografií|Pokračování...
Květen 2015
Prolog 
"Pax optima rerum" - "Mír je ta nejlepší věc" (motto vestfálského míru uzavřeného 24. října 1648).
Vestfálský mír byl soubor dvou smluv, Münsterské a Osnabrücké, ukončující třicetiletou a Osmdesátiletou válku, které byly uzavřeny Svatou říší římskou (císař Ferdinand III. a další německá knížata), Španělskem, Francií (Ludvík XIV. a kardinál Jules Mazarin), zástupci Republiky spojených nizozemských provincií a Švédskem. První jednání byla započata už na začátku 40. let 17. století a byla vedena v zimě, zatímco v létě se bojovalo. Byl to jeden z nejvýznamnějších mezinárodních traktátů v historii novověké Evropy a první politicko-geografický mezník.

Letošní "Noc kostelů" jsem absolvoval ve sborovém domě Církve adventistů sedmého dne na třídě 9. května v Rumburku. Důvodem volby byl především tradiční komponovaný audiovizuální a "živý" literárně hudební duchovně zaměřený program a mé časové možnosti. I když jsem nestihl úvodní část programu, to pro mně nejzajímavější - přednášku kazatele Miroslava Bíska na téma "Mistr Jan Hus a jeho odkaz - K výročí 600 let od upálení Jana Husa" jsem vyslechl. 

"Mistr Jan Hus a jeho odkaz - K výročí 600 let od upálení Jana Husa"
"Mistr Jan Hus a jeho odkaz - K výročí 600 let od upálení Jana Husa"
...pokračovat
Glosy|31. května 2015, 20:18|0 komentářů|13 fotografií|Pokračování...

Po necelých dvou letech se spojeným úsilím Střední odborné školy mediální grafiky a polygrafie Rumburk (jmenovitě PaedDr. Bc. Svatopluka Kubeše) a města Rumburk podařilo obnovit připomínku historie Rumburku - pamětní desky v
areálu bývalého rumburského zámku.
Dne 11. května 2015 byla instalována pamětní deska na budově rumburského zámku, připomínající stanný soud s rumburskými vzbouřenci, který zde proběhl v květnu 1918 (obnovu financovala SOŠ MGaP Rumburk) .

Detail pamětní desky na zámku (Foto Klára Mágrová)
Detail pamětní desky na zámku (Foto Klára Mágrová)
...pokračovat
Dokumenty|28. května 2015, 12:38|0 komentářů|Pokračování...
Leden 2015

Novinky

Výstava betlémů v Mikulášovicích (kostel sv. Mikuláše)

Sobota 17. ledna 2015 od 10:00 do 17:00 hodin.

Pozvánka zde

 
Nezařazeno|16. ledna 2015, 22:15|0 komentářů|trvalý odkaz
Listopad 2014

V chladném, ale částečně osluněném nedělním odpoledni 16. listopadu 2014 se v Dolních Křečanech (od roku 1949 Rumburk 3) u novodobé kaple sv. Alžběty Durynské (z roku 1936) sešlo několik desítek věřících a zástupců občanské veřejnosti k pietnímu shromáždění.
V 15:00 hodin začala v zaplněné kapli mše svatá, celebrovaná rumburským děkanem P. Pavlem Kadlečíkem, věnovaná uctění památky patronky kaple sv. Alžběty Durynské.

Kaple sv. Alžběty Durynské v D. Křečanech
Kaple sv. Alžběty Durynské v D. Křečanech

Alžběta Durynská, také Alžběta Uherská (německy Elisabeth von Thüringen nebo Elisabeth von Ungarn, maďarsky Türingiai Szent Erzsébet, 7. července 1207 – 17. listopadu 1231 Marburg) byla uherská princezna, která žila v Německu, provdala se za durynského vévodu Ludvíka, brzy ovdověla a věnovala se péči o chudé. Její svátek se slaví v katolické církvi 17., v luterských církvích 19. listopadu.

Sv. Alžběta Durynská (zdroj: Wikipedia)
Sv. Alžběta Durynská (zdroj: Wikipedia)

Po skončení mše svaté proběhlo u boční stěny kaple slavnostní shromáždění, v jehož úvodu historička Bc. Ester Sadivová ve stručnosti promluvila o okolnostech vzniku původního památníku padlým a válečnými útrapami zemřelým mužům obce Dolní Křečany z roku 1922. Namísto zrušeného původního pomníku (jehož osud není znám) byly z prostředků města Rumburk (zastoupeného úřadujícím starostou a místostarostou, jimž se za to dostalo poděkování) u příležitosti 100. výročí od vypuknutí první světové války pořízeny dvě velké (1,7 m vysoké) pamětní desky z leštěné švédské žuly, opatřené jmény více než 90 obětí Velké války 1914-1918 z Dolních Křečan (jež se podařilo vypátrat v archiváliích). Pamětní desky zhotovil kamenosochař Michal Nepomucký z Děčína (instalaci provedl 6. 11. 2014), který byl na shromáždění rovněž přítomen. 

Pamětní desky na boční stěně kaple
Pamětní desky na boční stěně kaple
...pokračovat
Zpravodajství|17. listopadu 2014, 01:30|0 komentářů|21 fotografií|Pokračování...
Listopad 2013

V úterý 26. listopadu 2013 proběhla v zasedací místnosti Městské knihovny v Rumburku od 18:00 hodin ustavující členská schůze Spolku přátel Rumburku za účasti 12 zájemců o členství ve Spolku. Po úvodním slově svolavatele (Mgr. Filip Mágr), schválení programu schůze, volbě řídícího schůze (zvolen Mgr. Filip Mágr) bylo přistoupeno ke schválení stanov a etického kodexu Spolku. Oba dokumenty byly schváleny jednomyslně, čímž se všichni zapsaní v listině přítomných stali zakládajícími členy spolku.
Poté byla schválena výše členských příspěvků (200,- Kč/fyzická osoba/rok a 2000,- Kč/právnická osoba/rok) a jejich splatnost (do konce druhého kalendářního měsíce roku, na který je příspěvek placen).
Následovala volba funkcionářů Spolku, jimiž byli na tříleté funkční období zvoleni tři členové správního výboru Bc. Jan Hnilica, DiS., Mgr. Filip Mágr, Radek Polena a revizor Ing. František Knížek.

Zleva Mgr. Filip Mágr, Bc. Jan Hnilica, DiS., Radek Polena (Foto Klára Mágrová)
Zleva Mgr. Filip Mágr, Bc. Jan Hnilica, DiS., Radek Polena (Foto Klára Mágrová)
...pokračovat
Zpravodajství|28. listopadu 2013, 23:11|1 komentář|6 fotografií|Pokračování...

V sobotním sychravém dopoledni 9. listopadu 2013 proběhla poslední letošní veřejná akce Svazu c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české, jíž bylo znovuodhalení pamětní desky německého básníka a vojáka z doby napoleonských válek Theodora Körnera v parčíku v Tyršově ulici ve Šluknově.

Karl Theodor Körner se narodil 23. září 1791 v Drážďanech v rodině vysokého státního úředníka, který však měl blízko k umění a mezi jeho přátele patřil například Friedrich Schiller.
Körner po studiích v rodném Sasku a Berlíně odešel do Vídně, kde se roku 1812 stal c.k. dvorním divadelním básníkem. Ve své době byl velmi oblíben nejen jako dramatik, ale hlavně byl znám jako autor vlasteneckých válečných písní. Náležel mezi představitele romantického uměleckého směru Sturm und Drang - tento pojem je do češtiny dosti zdařile opisován jako var a kvas. Sturm und Drang kladl důraz na iracionálno a cit a zdůrazňoval úlohu geniální osobnosti v umění i dějinách.
Körner je autorem několika dramat a jediné básnické sbírky Lyra a meč, která obsahuje hlavně vřelé vlastenecké verše, které obrážejí protinapoleonské pocity německé mládeže. Přísnější literární historikové dnes označují Körnerova dramata jako příliš poplatná Schillerové vzoru a navíc jako nezralá a veselohry primitivní.
Básník Theodor Körner navštívil před nástupem na studia Karlovy Vary v doprovodu svého otce v roce 1810, aby navštívil svou matku, která se zde léčila. Právě zde se poznal s Goethem, kterému dal k posouzení svou baladu. V červenci roku 1811 se v lázních objevuje podruhé, tentokrát jako pacient. Celkem zde napsal 23 básní (například o staletých dubech v Drahovicích - ty dnes nesou jeho jméno a básník zde má také bronzový pomník) a nedokončené drama Zasnoubení. Roku 1813 navštívil Körner Karlovy Vary naposled, když si zde léčil zranění. Během tohoto pobytu zde upravoval sbírku Lyra a meč.
Körner navštívil i Loket a hrad jej inspiroval k dalším veršům. Jedna z básní cituje v názvu Weyrotherovu vyhlídku, což je altán pod hradem, blíže jeho pamětní desky.
Körner opustil Vídeň v březnu 1813, a připojil se k Lützowovým svobodným jednotkám (dobrovolného spolku), které založil major von Lützow. I přes to však Körner dále pokračoval v psaní poezie.
28. května 1813 von Lützow rozhodl o vyslání expedice do Durynska. Körner naléhal, aby se směl této mise zúčastnit. Von Lützow Körnera respektoval, a tak ho jmenoval svým pobočníkem.
Expedice prošla v deseti dnech Halberstadt, Eisleben, Buttstadt a Schlaitz do Plavna, aniž by narazila na nepřítele, který byl rozptýlený v celé oblasti. Expedice získala informace, střelivo a několik zajatců. Kvůli tomu se francouzský císař rozhodl svobodné jednotky zničit. Příležitost se mu naskytla ještě v roce 1813.
Major von Lützow dostal oficiální informace o příměří z Plavna. Po cestě tam však byl u města Kitzen blízko Lipska obklíčen prapory s výraznou přesilou. Körner byl vyslán, aby požadoval vysvětlení. Nepřátelský velitel však namísto odpovědí udeřil Körnera svým mečem a přikázal útok na všechny tři eskadry Lützowovy kavalérie. Několik vojáků bylo zraněno a zajato, ostatní se rozptýlili po okolí. Major von Lützow byl zachráněn jednotkou Hulánů.
Körner měl zranění na hlavě, ale podařilo se mu na svém koni uniknout do lesů, kde se pomocí lsti dostal z dohledu nepřátelských vojáků. Jeho zranění však bylo velmi vážné. V této době napsal sonet Rozloučení se životem.
Během noci jeho úkryt v lese několikrát obcházely nepřátelské jednotky, ale nenašly ho. Druhý den byl nalezen dvěma rolníky, kteří ho tajně poslali do Lipska i přesto, že Francouzi vyhrožovali přísnými tresty za ukrývání někoho ze svobodných jednotek. Následně se přesunul do Berlína, kde se vyléčil ze svého zranění, a zanedlouho se přidal k Lützovým jednotkám na pravém břehu Labe.

Theodor Körner čte Lützowově jednotce své válečné verše
Theodor Körner čte Lützowově jednotce své válečné verše
...pokračovat
Zpravodajství|11. listopadu 2013, 01:04|0 komentářů|18 fotografií|Pokračování...
Září 2013

Pamětní desky na rumburském zámku (Aktualizováno)

Nejen lidé, ale i věci mají své osudy.
Zhruba dva roky se zajímám o historii rumburských pamětních desek. Původně jsem chtěl tuto látku zpracovat v souhrnném článku, ale současný vývoj dění rozhodl jinak.

Účastníci komentované prohlídky rumburského zámku (nyní Střední odborná škola mediální grafiky a polygrafie Rumburk) dne 6. října 2011 si možná ještě vzpomenou, že po levé straně vstupu do hlavní budovy zámku (budova "C" školy) mezi domovní tabulkou (838/2) a svítidlem se nacházela pamětní deska (přesněji dvojdeska), připomínající stanný soud, který zde proběhl v květnu 1918 nad rumburskými vzbouřenci.

Prohlídka rumburského zámku (6.10.2011) Rumburský zámek (6.10.2011)
Komentovaná prohlídka rumburského zámku (6.10.2011) Vstup do hlavní budovy zámku s pamětní deskou (vlevo)
...pokračovat
Dokumenty|30. září 2013, 22:29|0 komentářů|Pokračování...
Červen 2013

Bez většiho zájmu místních sdělovacích postředků probíhá již od května 2013 v Dolní ulici rozsáhlá investiční akce - rekonstrukce zatrubnění Lučního potoka. Stavba byla zahájena 7. května 2013 a podle sdělení místostarosty města Rumburk p. Darka Švába by měla být dokončena do 30. listopadu 2013. Akci má na starosti odbor regionálního rozvoje a investic, oddělení investic, p. Evžen Dvořák.

"Tato akce je plánována již od roku 2010, resp.2011 a byla součástí jak schváleného rozpočtového provizoria, tak i rozpočtu na tento rok."
"Co se týká technického provedení, tak ocelové trouby budou použity pouze v rámci výstavby na převedení vody toku potoka. Samotné zatrubnění vodoteče bude provedeno monolitem zaklopeným prefabrikovanou deskou. V rámci výstavby dojde ke zvýšení průtočného profilu." - uvedl k mému dotazu p. Darek Šváb.

Zahájení stavby - odstranění vozovky (7.5.2013)
Zahájení stavby - odstranění vozovky (7.5.2013)
...pokračovat
Zpravodajství|25. června 2013, 22:39|1 komentář|63 fotografií|Pokračování...
Květen 2013

Cyklus besed "Osudy", který v roce 2012 probíhal v Městském muzeu Rumburk (20.8. Kamila Moučková, 19.10. Vlasta Chramostová, 2.11. Jiřina Šiklová), převzal letos pod svůj patronát Dům kultury a Městská knihovna Rumburk, kde setkání s osobnostmi 20. století nyní probíhají.
První letošní setkání s hlasatelkou Československé televize, herečkou, moderátorkou a konferenciérkou Jaroslavou Panýrkovou (* 3.6.1939 Praha) proběhlo v Městské knihovně Rumburk v pátek 29. března 2013 od 17:00 hodin.
Moderátoři Filip Stojaník a jeho nová kolegyně Klára Smetanová uvedli stále vitální Jaroslavu Panýrkovou, která zavzpomínala na své dětství a pozdější kariéru filmové herečky (debut v roce 1957 jako studentka střední školy ve filmu "Štěňata", po maturitě se stala členkou hereckého souboru Filmového studia Barrandov, jejím posledním filmem byl "Na kolejích čeká vrah" z roku 1970).
Souběžně hrála v divadle (jako host v pražském Rokoku, kde se seznámila s ředitelem této scény Darkem Vostřelem /1929-1992/ a stala se jeho druhou manželkou).
S konferováním začala ve známém pražském souboru Laterny magiky (v 60. letech 20. století, od poloviny 60. let souběžně působila v Čs. televizi jako externí hlasatelka). Na plný úvazek začala pracovat v Čs. televizi od roku 1969, odkud byla v roce 1974 v důsledku normalizace vyhozena (za neformální kontakty s disidentem Pavlem Kohoutem) a až do roku 1991 pracovala v různých dělnických a administrativních profesích.
Na české televizní obrazovky se vrátila roku 1991 (osm let v České televizi moderovala pořad "Nedělní ráno"). Působila i v rozhlase (na Frekvenci 1 uváděla "Dámský klub", pracovala i na stanici Collegium).

Jaroslava Panýrková a Filip Stojaník
Jaroslava Panýrková a Filip Stojaník
...pokračovat
Historie|21. května 2013, 16:06|0 komentářů|25 fotografií|Pokračování...
Říjen 2012

Městský úřad a Klub českých turistů Krásná Lípa uspořádali v sobotu 22. září 2012 od 10:00 hodin v Zahradách u Rumburka u křižovatky hlavní silnice s odbočkou na Vlčí Horu znovuodhalení památníku padlých německých občanů Zahrad v 1. světové válce.

POMNÍK 1914 - 1918
Na začátku 1. světové války byly naše země, v nichž po staletí vedle sebe žili Češi a Němci, součástí habsburské monarchie.
Za války muselo obléci polní stejnokroj i 40 mužů z obce Zahrady. Po válce, již za existence Československé republiky, odhalili také zdejší obyvatelé pomník svým padlým. Stalo se tak 5. listopadu 1922. 
Autorem pomníku byl šluknovský sochař Wilhelm Spölgen. 
V 60. letech 20. století byl pietní monument při údržbě křižovatky demontován a necitlivě uložen na hřbitově ve Sněžné. 
Z iniciativy Klubu českých turistů Krásná Lípa za spolupáce města Krásná Lípa a Místní akční skupiny Šluknovsko byl pomník v roce 2012 restaurován firmou Atelier ES, stavební práce realizovala fima DEMOS s.r.o. Kásná Lípa. Autorem parkové úpravy byl čestný občan Krásné Lípy Ing. Karel Hieke.
Pomník připomíná zbytečnou smrt 12 zdejších prostých mužů, kteří museli odejít od svých rodin do války, z níž se již nikdy nevrátili.
(Informační text u památníku v Zahradách u Rumburka)

Slavnosti se zúčastnili i uniformovaní příslušníci Svazu c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české, Klubů vojenské historie (K.u.k. Inft. Rgmt. No. 98, Klub přátel pplk. Karla Vašátky, KVH Mladá Boleslav - Zeměbranecký klub č.10, Vojensko-historický spolek Lužice a d.) a dobová jednotka střeleckého spolku z německého Eibau.

Zahalený památník v Zahradách u Rumburka
Zahalený památník v Zahradách u Rumburka
...pokračovat
Zpravodajství|24. října 2012, 02:48|0 komentářů|105 fotografií|Pokračování...
Září 2012

V sobotu 1. září 2012 se konala další z akcí Svazu c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české. Kolem 10:30 hodin se v horní části šluknovského Náměstí míru, krátce po průjezdu peletonu amatérského silničního cyklistického závodu Tour de Zeleňák, sešikoval průvod vysloužilců v uniformách, "vojáků" v rakouských uniformách z 1. světové války, dalších členů klubů vojenské historie (KVH), monarchistů (Koruna česká), hostů z německého střeleckého spolku Schützengesellschaft Neusalza-Spremberg, zástupců církve, města Šluknov a občanské veřejnosti. Na povel velícího Svazu Radka Andonova a za zvuků hudebního doprovodu se průvod vydal s rozvinutými prapory ulicí Karlovou a posléze Hradební ke šluknovskému hřbitovu.

Řazení průvodu na šluknovském Náměstí míru
Řazení průvodu na šluknovském Náměstí míru
...pokračovat
Zpravodajství|13. září 2012, 23:24|0 komentářů|47 fotografií|Pokračování...
Srpen 2012

Letos jsem absolvoval jen "nezpoplatněnou" část slavností města Rumburk, tedy večerní koncerty v parku Rumburské vzpoury v pátek 24. srpna 2012 od 19:00 hodin a výstavu historických vozidel "Veteránem severem" na Lužickém náměstí v sobotu 25. srpna 2012 od 12:00 hodin v rámci doprovodného programu městských slavností.

KOBLÍŽCI & KABÁT REVIVAL

Páteční podvečer zahájil koncert skupiny Koblížci (http://koblizci.net/, http://bandzone.cz/koblizci) ve složení Josie Vařeka (* 24.3.1993, zpěv a kytara), Brandy (* 29.10.1991, kytara), Robert Poch (* 3.12.1992, bicí) a Wilip Flček (* 20.8.1994, zpěv a basová kytara). S hlasitou podporou nejmladší generace posluchačů rozezvučeli naplno jeviště v cca 90-ti minutovém vystoupení.

Vystoupení skupiny Koblížci
Vystoupení skupiny Koblížci 
...pokračovat
Zpravodajství|31. srpna 2012, 23:40|0 komentářů|82 fotografií|Pokračování...

V parném letním podvečeru v pondělí 20. srpna 2012 v 18:10 hodin usedla do křesla pro hosta v příjemném prostředí rumburského muzea žijící legenda, herečka, rozhlasová a televizní hlasatelka, moderátorka a disidentka Kamila Moučková (nar. 8.4.1928 v Jihlavě). Setkání moderovali Filip Stojaník (UJEP Ústí n.L.) a Ester Sadivová (Muzeum Rumburk).
Ve zhruba 90 minutách Kamila Moučková probrala téměř celý svůj život - jejím otcem byl komunistický funkcionář a novinář Vilém Nový (1904 – 1987), po jeho odchodu do emigrace v Anglii (1939 - 1945) byla její matka vězněna v Ravensbrücku (spolu s Gustou Fučíkovou), z dětství vzpomíná nejvíce na svou babičku "Kuličku" a dědečka. Vzpomněla své konflikty s otcem (naposledy jeho teorie o "studeném ohni" v souvislosti s Janem Palachem) a jak se jeho přičiněním stala "držitelkou legitimace KSČ". Připomněla i své divadelní začátky (Polná, Teplice, Horácké divadlo v Jihlavě). Neopomněla ani své tři životní partnery, herce Miloše Williga (1921 - 1979), kardiologa MUDr. Josefa Moučku (+ 1989), herce a dabéra Jiřího Zahajského (1939 - 2007), ani svou bývalou přítelkyni Janu Brejchovou (* 1940). Značnou část vzpomínek věnovala svým dětem, dceři z prvního manželství Kateřině (emigrovala do Anglie, ve 40 letech odpromovala na filosofické fakultě, nyní má 64 let), dětem z druhého manželství, Barboře (vysoká škola hotelová, 61 let) a Ondřejovi (správce budov na ambasádě ve Vídni, 56 let).

Plakát s autogramem
Plakát s autogramem
...pokračovat
Historie|22. srpna 2012, 02:32|0 komentářů|Pokračování...

V další části tohoto miniseriálu se chci zabývat otázkou historického nemovitého církevního majetku v katastrálním území Rumburk, který dosud církvím z různých důvodů vrácen nebyl, a za nějž by mohly uplatnit požadavek na finanční náhradu. Bohužel, tyto informace na webech církví a církevních organizací zde působících nejsou dostupné, dle mého názoru k jejich škodě, protože by se tím předešlo zbytečným dohadům.
Předpokládal jsem, že odpověď naleznu na webu ministerstva kultury v sekci "Majetkové vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi" (http://www.mkcr.cz/cirkve-a-nabozenske-spolecnosti/majetkove-narovnani/default.htm). Zde zveřejněné dokumenty se mi po prostudování jeví jako značně nestejnorodé kvality a občas si vzájemně protiřečící.
Např. hned v dokumentu "Historie majetkového vyrovnání / Majetkové vyrovnání mezi státem a církvemi: vývoj od roku 1990" (http://www.mkcr.cz/cz/cirkve-a-nabozenske-spolecnosti/majetkove-narovnani/historie-majetkoveho-vyrovnani-123130/) se uvádí:

1990 Byly přijaty tzv. výčtové zákony (č. 298/1990 Sb. a č. 338/1991 Sb.), kterými došlo k vydání budov některých klášterů (cca 170 nemovitostí).
1996-1998 Docházelo k vydávání majetku tzv. exekutivní cestou, tedy formou usnesení vlády. Exekutivní vydávání se týkalo budov sloužících k duchovním, pastoračním, sociálním, školským apod. účelům, nikoliv hospodářského majetku. V prvním pololetí 1998 došlo k ukončení exekutivního vydávání.

Pokud je to pravda, jak je ale potom možné, že některé církve v k.ú. Rumburk již zase vlastní hospodářský majetek - louky (trvalý travní porost), pole (ornou půdu) a lesy (lesní pozemky), a to v rozsahu větším než 1 ha (viz dále). Proč na webu MK není soupis nemovitého majetku, který církve již vlastní, a který tedy nemůže být předmětem budoucího majetkového vyrovnání s církvemi?

...pokračovat
Názory|14. srpna 2012, 02:16|0 komentářů|Pokračování...

Tradiční odpustková pouť k Panně Marii Andělské z Porciunkule proběhla v komplexu rumburské Lorety v sobotu 4. srpna 2012 v tvrdé konkurenci s právě probíhajícími XXX. olympijskými hrami v Londýně (zlatá medaile - Miroslava Knapková, ČR, veslování/Ž-skif na dráze 2 km; stříbrná medaile - Zuzana Štefečeková, SR, sportovní střelba/Ž-broková puška trap-střelba na letící terče; bronzová medalie - Adéla Sýkorová, ČR, sportovní střelba/Ž-malorážka 50 m na 3 x 20 ran). Dopoledního programu určeného věřícím (mše svatá v kostele sv. Vavřince a loretánská litanie a pobožnost u oltáře sv. Josefa u loretánské kaple) se účastnilo kolem dvacítky farníků a poutníků.

S odpoledním programem určeným veřejnosti to nebylo lepší. Na opožděné vernisáži výstavy fotografií (bez účasti autora) Lukáše Černého "Tajemství severních Čech" se nás sešlo pět. Výstavu uvedla Mgr. Klára Mágrová a zároveň představila další skupinu dochovaných restaurovaných dřevěných soch (celu s Kristem ponižovaným Židy a Kristův hrob střežený římskými vojáky).

Úvodní panel výstavy "Tajemství severních Čech"
Úvodní panel výstavy "Tajemství severních Čech"
...pokračovat
Červenec 2012

Abych si udělal vlastní názor na "majetkové vyrovnání s církvemi", začal jsem se zajímat o nemovitý majetek církví, které působí v Rumburku. Vhodnou příležitostí byla "Noc kostelů", která proběhla v Rumburku v pátek 1. června 2012. Na můj dotaz, jaký je očekávaný rozsah "naturálních církevních restitucí" (nemovitosti - budovy, lesy, pole, louky, rybníky) jsem obdržel odpověď, která mě velmi překvapila - totiž že prakticky nulový. Vysvětlení bylo zhruba v tom smyslu, že církevní činitelé využili toho, že konfiskovaný církevní nemovitý majetek nebyl ve velké většině převeden na stát zápisem do pozemkové evidence a využili i podzákonných exekutivních předpisů (v roce 1998 Tošovského úřednická vláda převedla na církve vládními vyhláškami stovky objektů, viz http://www.literarky.cz/civilizace/89-civilizace/9868-suverenita-statu-neadouci) a dosáhli formálního vrácení značné části nemovitého majetku "tichou cestou" bez zbytečného humbuku.

Noc kostelů 2012 - výstava Rok na Pastelce (Loretánské ambity)
Noc kostelů 2012 - výstava Rok na Pastelce (Loretánské ambity)
...pokračovat
Názory|16. července 2012, 19:08|0 komentářů|Pokračování...

Před pěti lety odešla z tohoto světa Ing. Ladislava Jiroutová (* 12. dubna 1944, + 30. května 2007). Ona zpráva mi došla e-mailem 12.6.2007:
"Bohužel moc smutná zpráva. Dnes dopoledne mi oznámil p. Ing. Jirout, že Laďka, ač tolik bojovala, své nemoci podlehla. Rozloučení bude v kruhu rodinném ...
Vzpomínejme, vzpomínejme. Jiří Vaníček".
Nemá cenu abych zde opakoval faktografické údaje o její osobě, ty zájemce nalezne v nekrologu k jejímu úmrtí.
Moje vzpomínka je čistě osobní. Pracovali jsme dlouhá léta ve společnosti největšího telekomunikačního operátora, já na oblasti Ústí nad Labem, ona na generálním ředitelsví v Praze. Každý, kdo pracoval v 80. - 90. letech na "střední" úrovni řízení, t.j. sám byl nadřízeným řadových pracovníků v útvaru a současně podřízeným a vykonavatelem opatření dirigovaných shora z celorepublikové úrovně, ví jak konfliktní je tento typ "pracovní spolupráce". Nakonec ani já nejsem prototypem bezkonfliktního a přizpůsobivého jedince. Nicméně moje hodnocení je, že naše vzájemné "pracovní spory" vedly téměř vždy k "rozumnému kompromisu" (v mezích tehdejších možností). Ladislava např. podpořila můj návrh na kolektivní členství oblastního závodu Ústí nad Labem v Českém svazu vynálezců a zlepšovatelů (ČSVZ).
Díky ní také došlo k mému seznámení s Ing. Václavem Míškem; "Laďka" organizovala pravidelná profesní vzdělávání pracovníků z oblastí (buď v Praze nebo ve Zruči nad Sázavou) a "Václav" se ho účastnil ve funkci lektora. Byl to právě Ing. Míšek, kdo mě soukromě informoval o jejím nádorovém onemocnění. Pamatuji se, že jsem mu tehdy řekl, že na stejné onemocnění zemřela moje matka. "Václav" předešel "Laďku" z tohoto světa o necelý rok.

Ing. Ladislava Jiroutová na oslavě 75. narozenin Ing. Václava Míška (15.12.2004, foto Ing. Pavel Dlouhý)
Ing. Ladislava Jiroutová na oslavě 75. narozenin Ing. Václava Míška (15.12.2004, foto Ing. Pavel Dlouhý)
...pokračovat
Vzpomínky|15. července 2012, 00:27|0 komentářů|Pokračování...
Červen 2012

V sobotu 16. června 2012 kolem poledne proběhla na šluknovském náměstí výstava bojových a historických vozidel, pořádaná Klubem vojenské historie - Victoria Nord.

Parkoviště v horní části náměstí zaplnila nejrůznější vozidla z kategorie veteránů - od motocyklů, terénních vozidel, až po obrněný transportér říšské branné moci s kulometnou výzbrojí. Celkový dojem z výstavy lze charakterizovat jako návrat do doby před 70 lety - "Třetí říše vítězí na všech frontách", a to jak počtem bojových vozidel, tak počtem uniformovaných "příslušníků" říšské branné moci (včetně složek SS) i s vyznamenáními za boj muže proti muži, za účast v protipartyzánském boji a pod. 

Výstava bojových a historických vozidel ve Šluknově
Výstava bojových a historických vozidel ve Šluknově
...pokračovat
Zpravodajství|21. června 2012, 04:02|1 komentář|36 fotografií|Pokračování...
Květen 2012

Dopoledne v sobotu 26. května 2012 se konala v obci Nové Hraběcí u Šluknova vzpomínková akce k 90. výročí odhalení pomníku 11 padlým a zemřelým v 1. světové válce. Tento pomník byl Svazem c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české (http://www.vyslouzilci.cz/) v uplynulém roce zrekonstruován a upraven tak, aby znovu plnil svou původní funkci. V období 2. světové války byl centrální pomník doplněn o desku se jménem vojáka padlého na belgické frontě 26. 5. 1940 (ta je nyní umístěna v pravé části pietního místa). 

Pomník v Novém Hraběcí u Šluknova
Pomník v Novém Hraběcí u Šluknova

Akce se zúčastnilo několik desítek uniformovaných příznivců vojenské historie (od c.k. po US), monarchistů (Koruna česká), církve, skautů i republikánsky smýšlející veřejnosti. Hudební doprovod obstaralo kvarteto ZUŠ Rumburk. 

...pokračovat

V pátek 18. května 2012 od 19:00 hodin proběhla v areálu rumburské Lorety již tradiční VI. Loretánská noc 2012.
Pro mně nejzajímavější odbornou částí akce byla opožděná vernisáž výstavy fotografií "Zaostřeno na Jizerky" (od 19:30).
Putovní výstavu 40 fotografií z fotosoutěže pořádané roku 2011 představil Mgr. Ondřej Petrovský (ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor - http://jizerky.ecn.cz/). O Jizerských horách (od 70. let do současnosti) přednášel a obrazovou prezentaci uváděl RNDr. František Pelc (předseda správní rady Nadace a ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky) a Ing. Jiří Hušek (vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory).

Logo fotosoutěže (zdroj: jizerky.ecn.cz)
Logo fotosoutěže (zdroj: jizerky.ecn.cz)
...pokračovat
Glosy|20. května 2012, 20:59|0 komentářů|Pokračování...

Ve středu 16. května vrcholila na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem třídenní akce hnutí Greenpeace v rámci "putovního" projektu "Zachraňme Arktidu"

Formálně vzato šlo o podpisovou akci proti záměrům nadnárodní firmy Shell provádět průzkum nalezišť ropy v oblasti tajících arktidských ledovců, o ochranu tamější fauny a flóry, v širším kontextu pak o propagaci  aktivit české pobočky Greenpeace obecně, včetně získávání  nových sympatizantů. 

Sličná lední medvědice
Sličná lední medvědice
...pokračovat
Glosy|17. května 2012, 02:08|0 komentářů|13 fotografií|Pokračování...

Ve středu 9. května 2012 od 12:00 hodin proběhl na městském hřbitově v Rumburku pietní akt u příležitosti 67. výročí osvobození města Rumburk jednotkami 2. polské armády.
Za zvuků smutečního pochodu se vydaly delegace k pomníku padlých polských a sovětských vojáků. Delegaci města Rumburk vedl starosta a senátor Ing. Jaroslav Sykáček a místostarostka Alena Winterová, spolu se starostkou Mikulášovic Ing. Miluší Trojanovou, za nimi následovala dvoučlenná vojenská delegace polské ambasády a delegace občanských sdružení a institucí. Občanskou veřejnost zastupovala ponejvíce školní mládež. 

Čestná stráž u pomníku padlých vojáků
Čestná stráž u pomníku padlých vojáků
...pokračovat
Zpravodajství|14. května 2012, 01:24|0 komentářů|54 fotografií|Pokračování...

V poslední dubnový den proběhl pod patronací Domu dětí a mládeže, Domu kultury Střelnice a města Rumburk dnes již tradiční rej čarodějnic. Po odpoledním programu v areálu Domu dětí a mládeže se kolem 17:30 vydal průvod malých a velkých čarodějnic po své trase městem. Prošel za hlasitého skandování "Hej, hej, hej, dneska máme rej!" od Domu dětí a mládeže přes křižovatku ulic Dolní a Matušova (tentokrát bez asistence těžkooděnců jako 26. srpna 2011, naopak pod ochranou městské a státní policie) ulicí Dolní a posléze Růžovou.

Čarodějnický průvod na křižovatce ulic Dolní a Matušovy
Čarodějnický průvod na křižovatce ulic Dolní a Matušovy
...pokračovat
Zpravodajství|4. května 2012, 23:54|0 komentářů|55 fotografií|Pokračování...
Duben 2012

V rámci společné iniciativy projektu PROMOTE (https://www.promote.cz/), sítě regionálních kontaktních organizací NINET, Inovacentra ČVUT, Evropského patentového úřadu (EPO), Úřadu průmyslového vlastnictví ČR (ÚPV) a Úřadu pro harmonizaci ve vnitřním trhu (OHIM) proběhl v rámci akce "Měsíc IPR - Ochrana duševního vlastnictví" (http://mesicipr.cz/o-akci/) ve čtvrtek 26. dubna 2012 (Světový den duševního vlastnictví) odborný seminář "Autorské právo" na rektorátu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (http://mesicipr.cz/17-5-usti-nad-labem/). 

Pozvánka na seminář
Pozvánka na seminář
...pokračovat

V úterý 24. dubna 2012 odpoledne proběhl v atriu u magistrátu města Ústí nad Labem projekt studentů Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (http://pf.ujep.cz/dvu/) nazvaný "PF FEST aneb škola na ulici".

Na otevřeném jevišti probíhala vystoupení sborů a kapel (pod patronací katedry hudební výchovy), uváděná dvojicí moderátorů, v okolních stáncích se pak prezentovaly další katedry Pedagogické fakulty (katedra tělesné výchovy a sportu, katedra výchov uměním, katedra anglistiky, katedra psychologie, katedra matematiky a ICT, katedra výtvarné kultury).

Plakát "PF FEST aneb škola na ulici"
Plakát "PF FEST aneb škola na ulici"
...pokračovat
Zpravodajství|24. dubna 2012, 23:46|0 komentářů|37 fotografií|Pokračování...

I když nejsem fanatickým stoupencem ekologie, ale jen umírněným příznivcem rozumného  vztahu k přírodě (jejíž jsem součástí), zúčastnil jsem se alespoň části odpoledního programu městských oslav Dne Země, který proběhl v Rumburku na Lužickém náměstí v pátek 20. dubna 2012 (když už jsem dopolední program od 10:00 hodin zmeškal).

Na ploše Lužického náměstí (okolo morového sloupu) byla vytvořena alej z velkoplošných výtvorů dětí (papírových stromů a j.). 

Alej na Lužickém náměstí
Alej na Lužickém náměstí
...pokračovat
Zpravodajství|21. dubna 2012, 18:28|0 komentářů|22 fotografií|Pokračování...

Ve středu 18. dubna 2012 jsem se zúčastnil odborného semináře pořádaného Českým svazem vynálezců a zlepšovatelů (ČSVZ) na téma "Příprava na změny v obchodním právu z hlediska průmyslového vlastnictví", konaného v Kongresovém sálu Úřadu průmyslového vlastnictví ČR (Antonína Čermáka 2a, Praha 6 - Bubeneč) od 10:00 do 14:00 hodin. Semináře se zúčastnilo přes dvacítku zájemců o tuto problematiku, patentových zástupců a advokátů, pracovníků výzkumných a vzdělávacích institucí a podnikové sféry. Přednášejícím byl patentový zastupce reg. č. 2, Jiří Effmert, dipl. tech., externí akademický pracovník (Katedra průmyslového vlastnictví, Metropolitní univerzita Praha). Přednášejícího uvedl odborný garant semináře Martin Kořistka (patentový zástupce reg. č. 84).

...pokračovat

Ve středu 11. dubna 2012 jsem se zúčastnil semináře "Ochrana průmyslového designu", který se konal od 9:30 do 15:00 hodin v Technologickém centru AV ČR (Ve Struhách 27, Praha 6, www.tc.cz). Shodou okolností jsem byl v prezenční listině (seřazené abecedně) uveden o řádek níže pod Ing. Miroslavem Kalouskem z MF ČR (viz glosa "Upomínka na Kalouska" z 13.5.2010). Pozval jej přednášející "miliardový" průmyslový designér Mgr.A. Martin Tvarůžek, ale ministr financí měl absenci (nejen on).

Program semináře
Program semináře
...pokračovat
Únor 2012

Ve čtvrtek 23. února 2012 proběhl v konferenčním sále Technologického centra Akademie věd ČR (Ve Struhách 27, Praha 6) od 10:00 do 14:30 hodin odborný seminář na téma „Autorská práva a podnikání na Internetu“ pořádaný Technologickým centrem AV ČR (www.tc.cz), Enterprise Europe Network (www.enterprise-europe-network.cz) a Úřadem průmyslového vlastnictví ČR (www.upv.cz).
V auditoriu zasedla řada známých osobností působících v oboru ochrany duševního vlastnictví (např. Ing. Miroslav Paclík - ředitel odboru patentových informací ÚPV ČR, Ing. Pavel Dlouhý, EUR Ing. - předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů, Jiří Effmert, dipl. tech. - patentový zástupce č. 2).
Dopolední část semináře moderoval Ing. Václav Suchý, CSc. (TC AV ČR), který krátce představil přednášející. Úvodní slovo k semináři pronesla Ing. Naďa Koníčková (TC AV ČR) se zaměřením na informace o službách sítě Enterprise Europe Network. O službách Úřadu průmyslového vlastnictví ČR v oblasti průmyslových práv (patenty na vynálezy, zapsané užitné vzory, průmyslové vzory - designy, ochranné známky, zeměpisná označení a označení původu) promluvila Mgr. Radka Stupková (právní oddělení ÚPV ČR).

Pozvánka na seminář
Pozvánka na seminář
...pokračovat
Prosinec 2011

Nechci se zabývat vlivem teplotní inverze na zdravotní stav lidí, mám na mysli vliv troposférické inverze na příjem digitálního TV signálu.
Reklamní kampaň před lety zdůrazňovala kvalitu digitálního signálu a podle mapy pokrytí signálem multiplexu 1 (kanál 33 z Bukové hory) by v Rumburku neměl být s příjmem digitálního TV signálu žádný problém.

...pokračovat
Glosy|18. prosince 2011, 16:51|0 komentářů|Pokračování...

Představenstvo Dopravního podniku města Ústí nad Labem (DPMUL) připravilo Ústečanům nepříjemný dárek, a to ještě před Mikulášem (viz odkaz 1). Rozhodlo 13. září 2011 s platností od 1. prosince 2011 o zavedení integrovaného systému městské hromadné dopravy (MHD) pro zóny 101 (k.ú. Ústí nad Labem, Trmice, Ryjice, Řehlovice, Habrovany, Stebno, Dolní Zálezly), 111 (k.ú. Chabařovice), 121 (k.ú. Chlumec), 122 (k.ú. Přestanov) a 431 (k. ú. Krupka).
Všechny jízdní doklady mají časovou a zónovou platnost, t.j. obě podmínky musí být splněny současně. Např. při cestování v zóně 101 musí mít cestující jízdní doklad platný pro tuto zónu a současně musí být dodržena jeho časová platnost.
Fígl je v tom, že nejlevnější jednotlivá jízdenka s platností 20 minut za 8 Kč (pro děti 6-15 let, doprovod dětí do 3 let, registrované důchodce a seniory nad 62 let), resp. za 16 Kč (pro studující 15-26 let a ostatní cestující) neplatí v zóně 101, ale jen v zónách 111+121+122. To někteří cestující přehlédli a bude to pastva pro revizory, neboť pro zónu 101 (+111+121+122) je nejlevnější jednotlivá jízdenka s platností 45 minut za 10 Kč resp. 18 Kč.

...pokračovat
Názory|10. prosince 2011, 17:18|0 komentářů|Pokračování...

Na mém okně se na jaře roku 2010 usídlily jiřičky. Na souhlas se mě neptaly, stavební povolení si nezařídily, ale vybudovaly si v horním rohu okna své hnízdo. Přišel jsem na to pozdě, když už hnízdily, takže jsem je tam nechal s tím, že až odletí do teplých krajin, hnízdo jim zbourám.
Když jsem ale sledoval jejich život, hnízdo totiž stále vylepšovaly, zželelo se mi jich a hnízdo jsem jim nechal s tím, že mi celkem vzato nevadí.
Letos se jiřičky vrátily a opět zahnízdily. To ovšem nezůstalo nepovšimnuto některými jinými spoluvlastníky domu a výbor společenství vlastníků bytů mi uložil hnízdo do konce roku 2011 odstranit a nedovolit na jaře jiřičkám znovu zahnízdit.
Hnízdo jsem tedy 8. prosince 2011 zboural, za což se tímto jiřičkám - bezdomovcům omlouvám.

...pokračovat
Glosy|8. prosince 2011, 23:03|0 komentářů|Pokračování...
Září 2011

V sobotní podvečer (10.9.2011) proběhly v Rumburku dvě ohlášené demonstrace (protestní akce). Na obou akcích jsem byl a dokumentoval je (foto/video/audio).
Nejprve jsem byl na shromáždění občanské iniciativy "Nenávist není řešení", v ulici SNP (v parčíku u "problémových" paneláků mezi ulicemi SNP a Palackého), kde cca v 18.15 shromáždění začalo ekumenickou bohoslužbou evangelického kněze a čtením zdravic církevních představitelů. Následovalo prohlášení iniciativy "Nenávist není řešení" přednesené zástupcem iniciativy "ProAlt", recitace básně a další vesměs umírněné projevy (čtení dopisů a výzev ve stylu, že sociální příčiny nepokojů musí řešit vláda a parlament). Počet účastníků odhaduji na několik desítek (méně než policejních sil shromážděných v okolí).

Negativní reklama (je také reklama)
Negativní reklama (je také reklama)
...pokračovat
Dokumenty|13. září 2011, 11:57|0 komentářů|34 fotografií|Pokračování...
Srpen 2011

Dopoledne 26. 8. 2011 jsem zjistil, že obchodníci se připravují na odpolední shromáždění či spíše protestní demonstraci. Někteří jen omezili provozní dobu "z bezpečnostních důvodů" do 16 hodin (také třeba Česká pošta), ti na Lužickém náměstí většinou i "zabednili" výlohy překližkou či lepenkou. Příkladem jim šel Úřad práce, který byl ze všech stran nejen "zabedněn", ale i celý den mimo provoz.
Před zahájením shromáždění na rumburském Lužickém náměstí se mně reportér iDnes zeptal, zda jsem přišel demonstrovat či se jen podívat. Odpověděl jsem mu v tom smyslu, že jsem si přišel udělat pár snímků. Přítomnost týmů sdělovacích prostředků (ČT 24, Prima, Nova, Český rozhlas Sever a d.) byla tak masivní, že jim nemohu zpravodajsky konkurovat.

Prohlášení vedení města Rumburk
Prohlášení vedení města Rumburk
...pokračovat
Dokumenty|29. srpna 2011, 00:39|1 komentář|32 fotografií|Pokračování...

V rámci "Slavnosti města Rumburk" proběhl v Parku rumburské vzpoury v sobotu 20. srpna 2011 podvečerní koncert legendy čs. pop music, herce (filmy Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, muzikál Filosofská historie) a zpěváka Václava NECKÁŘE se skupinou BACILY (Jan Neckář, Otakar Petřina, Petr Mahrik, ...).
Plánovaný začátek koncertu měl být v 19:00 hodin, ale protože se na pódiu připravovala technika i pro následující vystoupení kapely MIG 21 s hercem a zpěvákem Jiřím MACHÁČKEM, propojování kabelů se protáhlo o více než půl hodiny.
Koncert uvedl mladší bratr Jan NECKÁŘ představením členů skupiny BACILY a uvedením svého staršího bratra Václava.

...pokračovat
Zpravodajství|25. srpna 2011, 02:02|0 komentářů|3 fotografie|Pokračování...

Archív

Rychlé komentáře

LEV (23. července - 22. srpna)

Citáty a aforismy

 • Když není práce protkaná láskou, je zbytečná. (Matka Tereza)
 • Čemukoli se učíš, učíš se pro sebe. (Petronius)
 • Nejméně se bojí smrti ti, jejichž život má největší cenu. (Immanuel Kant)
 • Milióny lidí touží po nesmrtelnosti, a přitom nevědí, co mají dělat, když v neděli odpoledne prší. (Susan Ertz)
 • Každý muž potřebuje k životu tři ženy: matku, manželku a aspoň jednu, která ho považuje za muže. (Gabriel Laub)
 • Je lepší radovat se z květu růže, než strkat její kořen pod mikroskop. (Oscar Wilde)
 • Život má smysl, jestliže mu ho člověk chce dát. / Kdo se nepoučil z historie, musí ji znova prožívat. (Jean-Paul Sartre)
 • Chceš-li říkat pravdu, obrať ji ve vtip, jinak tě to bude stát krk. (Billy Wilder)
 • Našimi poklady jsou: zdraví, prostý život, láska ke ctnosti, shoda se sousedy, příchylnost k přátelům, skromnost k blahobytu, pevnost v neštěstí, smělost hovořit vždy pravdu, odpor k lichotkám. (François Fénelon)
 • Snáší-li žena druhou ženu, je k ní laskavá. Nesnáší-li, je k ní velmi laskavá. (George Sandová)
 • Všichni lidé jsou obyčejní, neobyčejní lidé jsou ti, kteří to vědí. (Gilbert Keith Chesterton)
 • Alkohol je pro lidský mozek tím, čím je písek v ložiscích stroje. Obojí znemožňuje pracovní výkon. (Thomas Alva Edison)
 • Jedním z tajemství života je, že vše, co má v životě nějakou cenu, děláme pro druhé. (Lewis Carroll)
 • Jen malí lidé se perou o prestiž, velcí ji mají. (Karel Čapek)
 • Největší předností některých mužů je jejich žena. (George Sandová)
 • Ženy vzněcují v mužích touhu vytvořit veledíla, ale překážejí jim v jejich realizaci. (Oscar Wilde)
 • Nakladatel mě požádal, abych napsal knihu o technice malby. Napsal jsem ji. Když jsem ji přečetl, naučil jsem se malovat. (Salvádor Dalí)
 • Základní ideu kinematografie vyslovil už Galileo Galilei – A přece se točí! (Gabriel Laub)
 • Má-li film úspěch, je to byznys, nemá-li úspěch, je to umění. (Carlo Ponti)
 • Film je jediný byznys, kde se můžete postavit před sebe a aplaudovat si. (Will Rogers)
 • Ničím neprozrazují lidé svůj charakter víc než tím, co je jim k smíchu. (Johann Wolfgang Goethe)
 • Proč všechny války končí tak nešťastně? Poněvadž vojáci vykračují levou nohou. (Vlasta Burian)
 • Nejvyšším úkolem státu, monarchie, je vychovat z občanů svobodně myslící lidi. (Císař Josef II.)
 • Řemeslo se naučí každý, umění nikdo. (Leonardo da Vinci)
 • Je lepší položit otázku a vypadat hloupě pět minut, než se vůbec nezeptat a být hloupý celý život. (Konfucius)
 • Ten, kdo se na svět dívá a ke všemu kývá, ten samozřejmě bývá vždy vážený a ctěn. Takový mozek ptačí, tomu to snad stačí, já, ať se páni mračí, já musím s pravdou ven. Co na světě mám rád, nedám si brát, než takhle tancovat, to se chci radši prát! (Těžká Barbora - Jiří Voskovec a Jan Werich)
 • Skutečné manželství je zvláštní směs lásky, přátelství, smyslnosti a úcty. (André Maurois)
 • Mluvit mnoho je jedna věc, mluvit dobře druhá. (Sofoklés)
 • Na svatého Valentýna zamrzne i kolo mlýna. (Lidová pranostika)
 • Odvážným se nikdy nic nestane. (Ernest Hemingway)
 • Jednou z největších civilizačních pohrom je učený hlupák. (Karel Čapek)
 • Nemůžeme ztrácet naději v lidstvo, když víme, že Mozart byl člověk. (Albert Einstein)
 • Chladná žena je taková, která ještě nepotkala muže, jehož by mohla milovat (Božena Němcová)
 • Život je plný zklamání a je to celkem v pořádku. Maso chutná nejlíp po hladu a postel je nejměkčí po těžké cestě. (Jack London)
 • Čím promyšleněji lidé jednají, tím účinněji je může postihnout náhoda (Friedrich Dürrenmatt)
 • Třeba si mě mlaťte, ale nechte mě se smát. (Moliére)
 • Piš dopis, když se rozčílíš, do obálky ho však vlož až druhý den. (Erich Maria Remarque)
 • Mýlíme se všichni, jen každý se mýlí jinak. (Ludwig van Beethoven)
 • Naděje je věc s peřím, která se usadí v duši, a zpívá melodii beze slov a vůbec nikdy nepřestane. (Emily Dickinsonová)
 • Co je lepší než moudrost? Žena. A co je lepší než dobrá žena? Nic. (Geofrey Chaucer)
 • Svět přes kameru je mnohem lépe vidět. (Louis Malle)
 • Premiéra je nejhorší představení, proto o ní kritici tak rádi píšou. (Karel Čapek)
 • Život nemá žádnou povinnost dát nám to, co od něj očekáváme. (Margaret Mitchellová)
 • Pošetilí se osudu bojí, moudří jej snášejí. (Publilius Syrus)
 • Čím víc se člověk na nějakou věc dívá, tím méně ji vidí, a čím víc ji studuje, tím méně o ní ví. (Gilbert Keith Chesterton)
 • Nikdy nemyslím na budoucnost. Přijde i tak dost brzy. (Albert Einstein)
 • Láska je migréna srdce, nenávist migréna rozumu. (Robert Graves)
 • O život můžeme přijít různě. Smrt je jen jednou z možností. (Robert Fulghum)
 • Literárním hrdinům se stává, že nejsou věrní historii. Historie na oplátku nebývá věrná svým skutečným hrdinům. (Gabriel Laub)
 • Humor je nejlepší náplast na rány života. (Wilhelm Bousset)
 • Nechtějme, aby se ten, koho milujeme, podobal našemu ideálu, ale naopak – ideál přizpůsobme tomu, koho milujeme. (André Maurois)
 • Genialita je jedno procento inspirace a devadesát devět procent tvrdé práce. (Thomas Alva Edison)
 • Kdo nečte, nezná svět. (Arno Schmidt)
 • První láska je los, který nevyhrává, ale celý život si pamatuješ jeho číslo. (Emil Zola)
 • Svět je krásný a jedinečný. Jediné, co je nepochopitelné, je to, co dělají lidé. (Ephraim Kishon)
 • Sláva je nakloněna tomu, kdo ji nevnímá, odmítá však toho, kdo se za ní žene. (Voltaire)
 • Proboha kdo by chtěl, aby herci na plátně mluvili! (Harry Morris Warner)
 • Pouze ten křičí, kdo není ujištěn o pravdě svých slov. Pravdě pak sluší pevnost a chladná prostota. (Ferdinand Peroutka)
 • Vůle člověka – to je jeho štěstí. (Friedrich Schiller)
 • Je jediný způsob, jak porozumět ženám. Bohužel nikdo ho nezná. (Charlie Chaplin)
 • Také prosím, abyste se milovali, dobrých násilím tlačiti nedali a pravdy každému přáli… (Jan Hus)
 • Život sestává z mnoha malých mincí, a kdo je umí sbírat, má bohatství. (Jean Anouilh)
 • Mocní jsou většinou jak divadelní masky a obdiv vzbuzují jen u prodejné chásky. (Jean de La Fontaine)
 • Moje obrazy, to je můj deník. Myslím, že člověk maluje jeden obraz celý život (Josef Jíra)
 • Definice sobce: Je to každý, kdo dbá více o sebe, než o mne. (Julian Tuwim)
 • Nevadí mi žít v mužském světě, když v něm mohu zůstat ženou. (Marylin Monroe)
 • V lásce najdeš všechny tyhle vady: bezpráví, podezření, nepřátelství, příměří, válku a pak smír. (Publius Terentius Afer)
 • Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si dovedou hrát občas na hloupé. (Jan Werich)
 • Jste-li matkou, nikdy nejste samy - matky jsou vždy v duchu se svými dětmi. (Sophia Loren)
 • Žena je jako lilie: jemný muž se jí neodváží dotknout, ale přijde osel a sežere ji. (François de La Rochefoucauld)
 • Spravedlnost bez moci je bezbranná, moc bez spravedlnosti je tyranií. (Blaise Pascal)
 • V nejzkaženějším světě je nejvíc zákonů. (Publius Cornelius Tacitus)
 • Moudřejší ustoupí. Smutná pravda, na níž je založena světovláda hlouposti. (Maria von Ebner Eschenbachová)
 • Největší umění a hrdinství je unést vlastní život od začátku až do konce a neztratit při tom lidskou důstojnost. (Sandor Marai)
 • Jen děti, blázni a velmi staří lidé si mohou dovolit mluvit vždycky pravdu. (Winston Churchill)
 • Čaj ze mne uvolňuje nápady, které dřímají v hlubinách mé duše. (Lev Nikolajevič Tolstoj)
 • Jaro je roční období, kdy je vám do zpěvu, i když máte boty plné deště. (Gary Larson)
 • Že nedostanete vždy to, co si přejete, je pro vás někdy obrovské štěstí. (Dalajláma)
 • Originální není ten, kdo nikoho nenapodobuje, ale ten, jehož nelze napodobit. (Francois René de Chateubriand)
 • Dovede-li se člověk zasmát sám sobě, nevyjde ze smíchu po celý život. (Seneca)
 • Jistota, že jsme nejinteligentnější, je povážlivá už proto, že ji s námi sdílí tolik tupců. (Albert Camus)
 • Člověk musí hodně studovat, aby málo věděl. (Charles-Louis Montesquieu)
 • Žena vždy učiní, co muž chce, požaduje-li muž, co si ona přeje. (Liz Taylorová)
 • Ženská duše je pro mě otevřená kniha, ale napsaná v nesrozumitelném jazyce. (Ephraim Kishon)
 • Jako malý kluk jsem měl ctižádost roztrhnout poupě máku a rozvinout je v plný neporušený květ. Tak si má počínat také romanopisec. (Karel Poláček)
 • Na otázku, zda jsem pesimista nebo optimista, odpovídám, že mé poznání je pesimistické, ale mé chtění a naděje jsou optimistické. (Albert Schweitzer)
 • Nejhodnotněji obdaruje budoucnost ten, kdo všechno dává přítomnosti. (Albert Camus)
 • Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe. (John Lennon)
 • Žádný člověk není tak bohatý, aby si mohl koupit svou vlastní minulost. (Oscar Wilde)
 • Národ bez historické paměti je odsouzen k degradaci. (Andrej Sacharov)
 • Láska a nenávist jsou dvě sestry: kde je jedna, přijde i druhá a potom společně odejdou. (Francois René de Chateaubriand)
 • Literární jazyk je jako víno na rtu. (Virginia Woolfová) 
 • V den, kdy nebudu zamilován, doneste mne ke hrobu. (Giacomo Puccini)
 • Svoboda s sebou nese mnoho obtíží a demokracie není dokonalá, ale nikdy jsme nemuseli postavit zeď, abychom udrželi lidi uvnitř, abychom jim zabránili odejít. (John Fitzgerald Kennedy)
 • Člověk, který nesní, je jako člověk, který se nepotí: střádá v sobě spoustu jedu. (Truman Capote)
 • Nemůžete-li snést samotu, možná, že ostatní také nudíte. (Oscar Wilde)
 • Recept na šťastný život je jednoduchý - to, co děláme, dělat z lásky k věci. (Karel Čapek)
 • Inteligence bohužel není choroba nakažlivá. (Oscar Wilde)
 • Smích je mým koníčkem, raději se směju, než myslím. (Bruno Cremer)
 • Hoří dychtivostí mluvit - víc než my ho poslouchat. (Molière)
 • Nepředvídatelné není vymyšlené, vyfantazírované nebo vysněné, ale bezmezně skutečné. Nepředvídatelné vždycky dostane za pravdu. (Jiří Kolář)
 • Co je člověk, umí-li na životě vydobýt jen potravu a spánek? Pouhé zvíře! Ten, který nám dal schopnost přemýšlet, jistě si nepřál, aby božský rozum v nás bez užitku hnil. (William Shakespeare - Hamlet, kralevic dánský)
 • To, co způsobuje stárnutí, není věk, ale opouštění ideálů. (Karolína Světlá)
 • Se zánikem vědomí osobní svobody zaniká i vědomí osobní odpovědnosti. Pokud si člověk uvědomí tohle, nemůže se divit podobě světa, ve kterém žije. (Jan Zábrana)
 • Spíš člověk v ústech žár a žhavý plamen snese, než tajemství by skryl. (Gaius Titus Petronius zvaný Arbiter elegance)
 • Dobro projde často beze stopy, zlo za sebou táhne následky. (Knut Hamsun)
 • Zvídavost pramení někdy ze skutečného zájmu poznat něco nového a užitečného, jindy ze ctižádosti vědět, co nevědí druzí. (Francois de la Rochefoucald)
 • Žití, to je největší umění na světě, neboť většina lidí pouze existuje. (Oscar Wilde)
 • Leccos, co prožijeme v dětství, nabude svého smyslu teprve po mnoha letech. A mnoho z toho, co se nám přihodí později, bychom bez vzpomínky na dětství ani nepochopili. (Erich Kästner)
 • Živený bolestí jsem v slzách radost samá, mně stejně protiví se den jako černá noc, to pro vás, paní má, se takto světem ploužím… (Francesco Petrarca: Sonety Lauře)
 • Umění žít není umění hrát s dobrou kartou, ale umění sehrát se špatnou kartou dobrou hru. (Robert Louis Stevenson)
 • Čas jsou prý peníze, ale peníze se nevyrovnají času. Bez peněz se dá ještě vždy mnoho udělat, bez času nic. (Jan Neruda)
 • Pokud budete soudit rybu podle její schopnosti šplhat na strom, bude celý život věřit tomu, že je hloupá. (Albert Einstein)
 • Šťastný je muž, jenž se ožení se svou milovanou. Ale ještě šťastnější je ten, který miluje ženu, kterou si vzal. (Gilbert Keith Chesterton)
 • Věčné pravdy a věčná práva vždy plály na nebi lidského poznání, ale jen velmi pomalu byly přenášeny dolů, vlévány do forem, naplňovány životem, proměňovány v činy… (Bertha Suttnerová)
 • Nejlepší způsob, jak něco dokázat, je přestat mluvit a začít konat. (Walt Disney)
 • Dejte mi pevný bod a pohnu zeměkoulí. (Archimédes)
 • Štěstí se podobá zdraví. Dokud je máte, ani si ho nepovšimnete. (Ivan Sergejevič Turgeněv)
 • Fantazie opuštěná rozumem plodí nemožné stvůry. Spojená s ním je matkou všech umění a zdrojem jejich základů. (Francisco Goya)
 • Jakákoli šílenství se stanou pravdou, když se opakují dostatečně často. (Milena Jesenská)
 • V každém muži je skryto dítě. Proto chce pravý muž dvojí: nebezpečí a hru. (Fridrich Nietzsche)
 • Nejdříve si knihu koupíš, potom si ji přečteš. Kolik spisovatelů by zemřelo hladem, kdyby tomu bylo naopak! (Karl Kraus)
 • Pokud nemiluji, nejsem ničím. (Jean Racine)
 • Ženy by chtěly prožívat v lásce romány, muži kratičké povídky. (Daphne du Maurier)
 • Velkým nebezpečím pro naši společnost je to, že všechny její mechanismy jdou čím dál víc ztuha, kdežto její duch je čím dál labilnější. (Gilbert Keith Chesterton)
 • Co se rozumí samo sebou, to se obyčejně nejdůkladněji zapomene a jen velmi zřídka udělá. (Christian Morgenstern)
 • Na hezkou ženu je příjemné se dívat, s rozumnou je příjemné žít. (José Ortega Y Gasset)
 • Laskavost je znakem muže velkého, nezdvořilost malého. (Henry Fielding)
 • Obdivování krásy a touha vlastnit, to ještě není láska. Nejvíce člověka dusí, když jsou těla spojena a duše spolu bojují. (John Galsworthy)
 • Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat, děkuji za nezdar: ten naučí mne píli, děkuji za slabost, jež pokoře mne učí, pokoře, pokoře pro radost, pokoře bez područí, za slzy, za slzy děkuji: ty naučí mne citu… (Karel Kryl)
 • Život není žádná sranda, ale bez srandy by to nebyl žádnej život. (Milan Neděla)
 • Čím více bláznů, tím větší švanda, čím větší švanda, tím víc člověk zmoudří. (Romain Rolland)
 • Jednej vždy tak, aby se maxima tvé vůle mohla stát principem všeobecného zákonodárství. / Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím obdivem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá. Hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně. (Immanuel Kant)
 • Je lepší zapálit jen jednu svíčku, než proklínat temnotu. (Lao-c')
 • Je jedním z největších nebeských darů mít takovou roztomilou věc, jakou je žena v náručí! (Johann Wolfgang Goethe)
 • Takové přátelství se ženami: buď skončí láskou, nebo nenávistí stejně jako láska. (August Strindberg)
 • Jak vzniká vynález? To všichni vědí, že je něco nemožné, a pak se objeví nějaký blázen, který neví, že je to nemožné, a udělá vynález. (Albert Einstein)
 • Hlupák má před vzdělaným člověkem velkou výhodu - je sám se sebou vždy spokojený. (Napoleon Bonaparte)
 • Zklamání je jako zmrzlá ruka, může se vyléčit, ale pořád bolí. (Thomas Mann)
 • Všude jsem hledal klid a nikdy jej nenacházel, až v koutku s knihou. (Tomáš Kempenský)
 • Pravá svoboda v tom záleží, nepodrobit se ničemu vnějškem danému. (Emanuel Rádl)
 • Život je jako moučník plný rozinek. (William Gilbert)
 • Život je jen okamžik, stejně jako smrt. (Friedrich Schiller)
 • Žádné vědě se dosud nepodařilo objasnit, co je to život. (Albert Schweitzer)
 • Herec Hugo Haas jednou seděl ve společenském klubu a někdo ho zavolal uprostřed debaty k telefonu. Když se vrátil, postěžoval si: „Víte, pánové, ženy to jsou divní tvorové, teď mi volala moje slečna. Pořád mě podezírala, že odtud asi určitě půjdu ještě někam na flám, jako kdyby to nebyla pravda. Já jí to ne a ne rozmluvit.
 • Budete-li nenávidět lakomství, poplyne vám bohatství: k němu však nepřikládejte srdcí svých, ale shromažďujte si poklady moudrosti, neboť v jejím vlastnictví jest mnoho panování. Lakomec však nepanuje, nýbrž jest poddán vládě peněz. (český král a císař Karel IV.)
 • Svět je krásné místo a stojí za to o něj bojovat. (Ernest Hemingway)
 • Mám rád humor, který obšťastňuje svou pouhou existencí, který je konán bez účelu, nebo lépe: který je sám sobě účelem a smyslem. (Miroslav Horníček)
 • Slunce vás přiměje rychleji sundat plášť, než to dokáže vítr. A laskavý, přátelský přístup a ocenění může změnit myšlení druhých rychleji než všechno hromování a zuření na celém světě. (Jean de La Fontaine)
 • Kdo je slepý? Ten, kdo nevidí svět jiných. Kdo je němý? Ten, kdo neumí povědět nic příjemného okolí. Kdo je chudý? Ten, kdo má příliš mnoho tužeb. Kdo je šťastný? Ten, kdo je šťastný s ostatními. (Staré indické přísloví)
 • Celé tajemství mého úspěchu spočívá v tom, že jsem si osvojil několik prostých pravd o lidské povaze. (Charlie Chaplin)
 • Historie je blbost a jediná historie, která za něco stojí, je ta, kterou vytváříme teď. (Henry Ford)
 • Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. (William Shakespeare)
 • Tajemství lze udržet nanejvýš mezi třemi osobami, ovšem za předpokladu, že alespoň dvě z nich jsou už na pravdě boží. (Benjamin Franklin)
 • Aby člověk mohl odpovídat za své činy, měl by mít nejdřív možnost odpovídat za svůj osud. (François de la Rochefoucauld, kníže de Marcillac)
 • Umění je jako slunce, které se taky nikomu nevtírá. Když zatáhnete záclony a zavřete okenice, tak vám slunce do bytu neleze, jenomže je to vaše chyba, pane, že chcete žít potmě. (Jan Werich)
 • Mluvíte-li se ženou, naslouchejte především tomu, co vám říká očima. (Otokar Březina)
 • Manželství je jako soudní proces – jedna strana je vždy nespokojená. (Honoré de Balzac)
 • Není ošklivých žen, jsou jen ženy, které se neumějí udělat krásnými. (Gabrielle Coco Chanel)
 • Lepší jest krmě ze zelí, kdež jest láska, nežli z krmného vola, kdež jest nenávist. (Král Šalamoun)
 • Peníze jsou lepší než chudoba, přinejmenším z finančních důvodů. (Woody Allen)
 • Bohatý je ten, kdo ví, kdy má dost. (Staré čínské přísloví)
 • Zbabělci umírají často ještě před smrtí, hrdinové okusí smrt jen jednou. (William Shakespeare)
 • Kdo se umí smát sám sobě, má právo se smát všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá. (Jan Werich)
 • Lépe je pykat za to, co jsme si užili, než litovat to, co jsme propásli. (Giovanni Boccacio)
 • Věřit všemu, jakož i nevěřit ničemu, je stejná pošetilost. (Latinské přísloví)
 • Kdo ničemu nevěří, tomu také nic nevěřím. (Jan Neruda)
 • Existují tak věrné ženy, že mají vždy výčitky svědomí, když svého muže podvádějí. (Guy de Maupassant)
 • V každém pravém muži je skryto dítě a to si chce hrát. Pravý muž chce dvojí: nebezpečí a hru. Proto touží po ženě, protože ona je tou nejnebezpečnější hračkou. (Friedrich Nietzsche)
 • Vždycky se nám zdá lepší to, co nemůžeme dostat, než to, co už máme. V tom spočívá romantika a idiotství lidského života. (Erich Maria Remarque)
 • Humor je jedním z nejlepších kusů oděvů, jaký člověk může ve společnosti nosit. (William Makepeace Thackerey)
 • Rány osudu padají často vedle – na nás. (Jiří Žáček)
 • V mělkém rybníce se nedaří velkým rybám. (Staré čínské přísloví)
 • V koruně měst je nejdrahocennějším kamenem. (Johann Wolfgang Goethe o Praze)
 • Lidská hloupost je všudypřítomná. Je jako zemětřesení, vlastně je horší, neboť zemětřesení vždycky pomine. (Prof. MUDr. Vladimír Vondráček, DrSc.)
 • Naše úsudky o bližních by nikdy neměly být prohlašovány s konečnou platností. Člověk je příliš složitý, než aby mohl být tříděn a vtěsnán do nějaké formule. / Nejtrestuhodnější formou roztržitosti je, když se lidé zapomínají radovat ze života. (Zdeněk Jirotka)
 • Fakt, že budík nezazvonil, změnil už mnoho lidských osudů. (Agatha Christie)
 • Překážky se staví do cesty obyčejným lidem, aby z nich udělaly lidi neobyčejné. (Harry Paul Jeffers)
 • Smích je kořením života a dokud se člověk dovede smát, je živ. Až se začnou všichni lidé na sebe usmívat a přestanou si kopat jámy, pak bude na světě blaze. (Oldřich Nový)
 • V práci a vědění je naše spasení. (František Ladislav Rieger)
 • Pokud člověk neprošel několik mil v mokasínách toho druhého, neměl by jej soudit. (Indiánská moudrost)
 • Já si nedělám ze světa legraci, svět si dělá legraci sám ze sebe. Byl patrně stvořen jako dokonalý, zesměšnil se tím, že se nechal zaplavit nedokonalými lidmi. A my, kteří se zabýváme pošetilým úsilím obveselovat publikum, tak pouze lépe či hůře od světa opisujeme. (Zdeněk Podskalský)
 • Nic není tak trvalé jako pomíjivost. (Alexander Fleming)
 • Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky. Komáři-li v únoru si bzučí, v březnu pak mrazivý vítr skučí. (Pranostiky)
 • Život není dobro ani zlo, nýbrž pouze místo pro dobro a zlo, podle toho čemu dáme přednost. (Michel de Montaigne)
 • Filosofie je láskyplné zacházení s moudrostí. (Dante Alighieri)
 • Filosofie je péče o duši. (Cicero)
 • Lépe by bylo nežít, než nezanechat stopy po svém žití. / Čeho je třeba se vystříhat, není ani tak omyl jako rozpor se sebou samým. (Napoleon Bonaparte)
 • Tisíckrát je darováno a tisíckrát se obnovuje štěstí toho, kdo se každý den raduje ze svých darů a je za ně vděčný. (Julius Lohmeyer)
 • Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. (Václav Havel)
 • Budete-li se snažit porozumět celému vesmíru, nepochopíte vůbec nic. Jestliže se pokusíte porozumět sobě, pochopíte celý vesmír. (Buddha)
 • Dokud žiješ, uč se! Nečekej, že moudrost s sebou přinese stáří. (Solón)
 • Lady Nancy Astorová proslula tím, že se 1. prosince 1919 stala první britskou poslankyní. Ještě více ji však proslavil její ostře nabroušený jazyk. „Nežádáme převahu nad muži, neboť tu jsme měly vždy. Vše, co chceme, je rovnost,“ řekla. Ministerský předseda Winston Churchill její emancipační názory nijak nesdílel. „Winstone, kdybych se za vás provdala, dala bych vám do kávy jed,“ zvolala jednou. „Kdybyste byla mojí ženou, madam, vypil bych ji,“ odpověděl premiér.
 • Neříkejte Bohu, co má se svými kostkami dělat. (Niels Bohr)
 • S životem je to jako s hrou. Nezáleží na tom, jak je dlouhá, nýbrž na tom, jak se hraje. (Seneca)
 • Děti musejí snášet hloupostí dospělých, dokud nejsou dost veliké, aby je opakovaly. (Jean Anouilh)
 • Až na vrch vystoupíš s nadějí jako s holí, srazí tě zklamání zas dolů do údolí. (Čínské přísloví)
 • Humor – to už je asi to poslední, co je v tomto vědecko-technickém světě k smíchu. (Jiří Suchý)
 • Humor je vážná věc. (Miroslav Horníček)
 • Výtvarné umění musí být více než fotografický aparát, musí vyjádřit duši. (Mikoláš Aleš)
 • Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal. (Jan Lucemburský před svou poslední bitvou u Kresčaku roku 1346)
 • Abys ve světě obstál, je nezbytné mít s sebou zásobu obezřetnosti a shovívavosti: první tě ochrání před škodou a ztrátou, druhé před sporem a handrkováním. (Arthur Schopenhauer)
 • Hrát pro dobrého diváka je blaho a rozkoš, ale získat špatného je čest a sláva! (Jiří Voskovec)
 • Méně je více. / Architektura je vůle určité epochy přenesená do prostoru. (Ludwig Mies van der Rohe, narozen jako Maria Ludwig Michael Mies)
 • Cílem vědy není otvírat dveře nekonečné moudrosti, nýbrž vytknout meze nekonečnému omylu. / Člověk může být užitečný, když si ho druhý váží. / Moc má ten, kdo platí. (Bertolt Brecht)
 • Láska je božská jen v představách. Ve skutečnosti je to ďábelský vynález sebetrýzně. (Henry Fielding)
 • Jak Vavřinec navaří, tak se podzim vydaří. (Pranostika na 10. srpna - svátek sv. Vavřince)
 • Začátek je vždy rozhodující. Jestliže jsi dobře začal, pak se ostatní na základě jisté vnitřní zákonitosti musí podařit. Stejně jako správně ošetřovaný jedlový roub sám od sebe vyrostl v rovnou a krásnou jedli. (Theodor Fontane)
 • Historie je pro mne jen hřebík, na nějž věším svůj vlastní obraz. / Radost je bolest, na kterou se díváme z jiné strany. (Alexandre Dumas st., vl. jm. Thomas Davy de la Pailleterie)
 • Cit ani vůle nejsou argument, chybí-li rozum. / Honbou po štěstí nikdo se šťastným nestal. / Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, kdo jsi. / Nebát se a nekrást! / Život měříme příliš jednostranně; podle jeho délky a ne podle jeho velikosti. Myslíme víc na to, jak život prodloužit, než na to, jak ho opravdu naplnit. Mnoho lidí se bojí smrti, ale nedělají si nic z toho, že sami a mnoho jiných žijí jen položivotem, bez obsahu, bez lásky, bez radosti. (Tomáš Garrigue Masaryk)
 • Malování je snadné, když neumíte malovat. Jakmile malovat umíte, je to právě naopak. (Edgar Degas)
 • Mým cílem není malovat život, ale dát život malbě. (Pierre Bonnard)
 • Po dvou věcech touží pravý muž – po nebezpečí a hře. Proto hledá ženu – nejnebezpečnější to hračku.  (Friedrich Nietzsche)
 • Pane, dej mi pokoru a trpělivost, abych nechtěl změnit to, co nemohu. Dej mi odvahu, abych se snažil změnit to, co změnit mohu. A dej mi moudrost, abych rozeznal jedno od druhého. (Moudrý mnich)
 • Kdybychom měli všichni zahynout, nebude to proto, že člověk nebyl schopen stát se lidským, nebo že byl ve své přirozenosti zlý. Bylo to proto, že mu všeobecná dohoda hlouposti zabránila vidět realitu a konat na základě pravdy. (Erich Fromm)
 • Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi. (Kurt Cobain)
 • Jen nevidět, jak žebrá poctivec, jak dme se pýchou pouhý parazit, jak pokřiví se každá dobrá věc, jak lidskou slušnost korumpuje moc, jak zchromlá vláda na nás bere bič, jak blbost zpupně schopným poroučí, jak zlo se dobru chechtá do očí… (William Shakespeare - Sonety)
 • Život a jeho různé epochy jsou jako klenotnice. V každé síni jsme bohatě obdarováni. Jak bohatě, to poznáme teprve při vstupu do další síně. (Friedrich Hebbel)
 • Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je. (Jan Werich)
 • Když se ptali Dalajlámy, co ho na lidech a lidskosti nejvíc překvapuje, odpověděl: „Lidé. Protože obětují zdraví, aby vydělali peníze, potom obětují peníze, aby znovu získali zdraví, potom se tak znepokojují minulostí a budoucností, že si neužívají přítomnosti, a tak nežijí ani v přítomnosti ani v budoucnosti. A žijí tak, jakoby neměli nikdy zemřít, a potom zemřou bez toho, aby předtím žili.“
 • Víra je jedna ze sil, které umožňují člověku žít a její plná absence vede ke zhroucení. (William James)
 • Nikdy nejsi tak nešťastný, jak si myslíš, ani tak šťastný, jak doufáš. / Ti bez úrovně obvykle odsuzují všechno, co jejich úroveň převyšuje.  (vévoda François de La Rochefoucauld, kníže de Marcillac)
 • Svoboda není možná bez autority, jinak by se proměnila v chaos a autorita není možná bez svobody, jinak by se proměnila v tyranii. / Nic není mocnější než úmysl, který změníme ve skutečnost. / Nikdo si nemusí dělat starosti s výsledkem svého vzdělání, ať se to týká jakékoli oblasti. Bude-li důsledně využívat každou hodinu pracovního dne, konečný výsledek má zaručen. Může si být jist, že se jednoho krásného dne vzbudí jako jeden z nejschopnějších příslušníků své generace bez ohledu na to, kterou cestu si zvolí. (Stefan Zweig)
 • Sláva je jako žena - bude ti věrná, když s ní budeš zacházet s velkou dávkou lhostejnosti. (William Faulkner)
 • Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne. / Dej každému dni příležitost, aby se stal (mohl stát tím) nejkrásnějším dnem tvého života (v tvém životě). (Mark Twain, vl. jm. Samuel Langhorne Clemens)
 • Na svatého Valentýna, zamrzne i kolo mlýna. (Pranostika)
 • Úzkost je zvláštní pocit, podle rytmu srdce cítíme, že se nám špatně dýchá, jako bychom dýchali srdcem. (André Malraux)
 • Všechny knihy zežloutnou, ale kniha přírody má každý rok nové, nádherné vydání. (Hans Christian Andersen)
 • Muž si může obléci, co chce. Vždy přece zůstane doplňkem ženy. (Coco Chanel)
 • Hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zjednodušit život. Přesně to jsme dělali jako děti, ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli. / Nechtěj být člověkem, který je úspěšný, ale člověkem, který za něco stojí. / Nejkrásnější pocity vyplývají ze záhad. Jsou to pocity, které stojí u kolébky skutečného umění a skutečné vědy. Člověk, který tento pocit nezná, člověk, který se už neumí divit a který neumí žasnout, je prakticky mrtvý. Je jako zhasnutá svíce. / Existuje tisíce způsobů, jak zabít čas, ale žádný, jak ho vzkřísit. / Hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zjednodušit život. Přesně to jsme dělali jako děti, ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli.  (Albert Einstein)
 • Sami sebe nikdy úplně nepochopíme, ale v našich možnostech je mnohem více než jen chápat. (Novalis)
 • Určitě není na světě tolik mužů s velkým jměním jako hezkých žen, které by si je zasloužily. (Jane Austenová)
 • Síla myšlenky je neviditelná, jako semeno, ze kterého vyroste obrovský strom. Je však příčinou viditelných změn v životě člověka. / Hudba je těsnopis emocí. Emoce, které lze popsat tak nesnadno, jsou přímo sdělovány člověku v hudbě a v tom je její síla a význam. (Lev Nikolajevič Tolstoj)
 • Hudba je zjevení vyššího rozumu a moudrosti. (Ludwig van Beethowen)
 • Hudba je záchrana před obyčejným slovem. / Největším štěstím v životě člověka je vědomí, že nás někdo miluje proto, jací jsme, nebo spíše přesto, jací jsme. / Vidět svět takový, jaký je, a potom jej milovat – to je největší umění. (Romain Rolland)
 • Odmítne-li žena tvoji lásku a nabídne ti přátelství, nepovažuj to za rozchod. Znamená to, že chce postupovat podle pořadí. (Molière, vl. jm. Jean-Baptiste Poquelin)
 • Člověk musí v sobě rozvíjet rozlišovací schopnost, která přichází s odvahou a silou ducha. V těžkých situacích musíš poznat, je-li ta správná chvíle, abys jednal, anebo aby ses držel zpátky. / Všichni bychom měli nalézat štěstí ve spravedlnosti a pravdě, bez ohledu na utrpení a ztráty, s nimiž se na tomto světě můžeme setkat. (Mahátma Gándhí)
 • Krásné ženy mají vždy u mužů větší úspěch než ženy moudré. Jen velmi málo mužů je totiž slepých, ale zato hodně hloupých. (Sophia Lorenová)
 • Největší lstí ďábla je, když sám o sobě prohlašuje, že není. (Ladislav Fuks)
 • Ani blízkost těl nemůže sblížit vzdálená srdce. (Mika Waltari)
 • Při vyšetřování osob obžalovaných ze zločinů proti státu uplatňuje se tento postup: soudce dá nejprve vyzvědět smýšlení těch, kdož jsou u vesla, načež může zločince lehce oběsit nebo osvobodit, přidržuje se přesně všech příslušných právních formalit. (Jonathan Swift)
 • Nejvíce sebevražd se dnes páchá vidličkou a nožem. (Stewart Fenton)
 • Kdybychom lidé, stvoření boží, neměli rozumu, paměti, řeči, umění - jinak bychom na světě nebyli, nežli jako hovada a ničemní neznabohové. (Mikuláš Dačický z Heslova)
 • Věřte sobě a věřte práci. Jděte za prací bezohledně. / Pravda vždycky vyplave na povrch jako olej na vodu. (Jan Antonín Baťa)
 • Čím víc poznávám lidi, tím víc miluji psy. (Gene Hill)
 • Když se člověk dostane do těžké situace, musí se jí postavit. Nejhorší, co sám sobě můžete udělat, je sebelítost. (Lenka Reinerová)
 • Úcta má své hranice, kdežto láska nemá žádné. / Láska je jako oheň: pokud na něj nepřikládáš, vyhasne. (Michail Jurijevič Lermontov)
 • Tajemství udržet si veselou mysl spočívá v umění neznepokojovat se hloupostmi a v tom, že si vážíme i malých radostí. (Samuel Smiles)
 • Všichni dospělí byli dětmi, ale málokdo si na to pamatuje. / Létám, protože létání osvobozuje mysl od malicherných maličkostí. (Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry)
 • Dům bez knih je jako tělo bez duše. (Julius Zeyer)
 • Muž chce být první láskou ženy, žena poslední láskou muže. / K dobré knize je třeba dobrých čtenářů. / Budoucnost má mnoho přívlastků. Slabým je nedosažitelná, bojácným neznámá. Pro statečné je nadějná. (Victor Hugo)
 • Všude je plno úplatkářů a korupce. Děti nedbají příkazů svých rodičů. Je nepochybné, že konec světa se blíží. (Asyrská tabulka stará asi 4800 let)
 • Jen ve vzácných okamžicích, kdy žena nemyslí na to, co říká, si můžete být jisti, že říká to, co si myslí. / Muž volí v životě mezi dvěma zly většinou to mladší nebo to hezčí. / Ta mládež je hrozná - škoda, že už k ní nemůžeme patřit. (Georges Feydeau)
 • Teď když jsme se naučili létat v povětří jako ptáci a potápět se jako ryby, zbývá už jen jediné - naučit se žít na zemi jako lidé. (George Bernard Shaw)
 • Nic nečiní člověka lidštějším než láska ke zvířatům. (Henry Fielding)
 • Historii svobodných lidí nepíše náhoda, ale jejich volba. (Dwight David Eisenhower)
 • Ženy vzněcují v mužích touhu vytvořit veledíla, ale překážejí jim v jejich realizaci. (Oscar Wilde)
 • Největší předností některých mužů je jejich žena. (George Sandová)
 • Lepší je rozsvítit jen malou svíčku, než proklínat temnotu. / Náš největší úspěch nespočívá v tom, že nikdy nepadneme, ale v tom, že vždy se zase pozvedneme, kdykoliv padneme. / Co slyším, to zapomenu. Co vidím, to si pamatuji. Co si vyzkouším, tomu rozumím. (Konfucius)
 • Diamant je nejlepším přítelem každé ženy. (Marilyn Monroe)
 • Opravdovým úspěchem není umění na jevišti, ale umění vycházet s lidmi mimo scénu. (Sammy Davis)
 • Svět je velké jeviště: Přijdeš, odehraješ a odejdeš. (Claudianus Claudius)
 • Poruč mi, Bože, co chceš ty, ale dej mi sílu, abych to mohl vykonat! (sv. Augustýn)
 • Čím promyšleněji lidé jednají, tím účinněji je může postihnout náhoda. (Friedrich Dürenmatt)
 • Je-li revoluce dobrá pro lid, jsem i já pro revoluci. (Haile Selassie I.)
 • To nejsou hloupé ženy, co se pomstí za mužovu nevěru bezvýhradnou věrností. (Alec Guinness)
 • Na stole chléb - tabule nebeská. Stůl bez chleba - jen deska. (Ruské přísloví)
 • Člověk je omyl přírody. (Walter Gilbert)
 • Bože, dej, abych byla vždy hlasatelkou pravdy a kvůli pravdě mohla také zemřít. (sv. Kateřina Sienská)
 • Každá práce je vaším vlastním, vámi podepsaným portrétem. (Reinhard K. Sprenger)
 • Kvalita zůstává, kdežto cena se zapomene! (Henry Royce)
 • Být nebo nebýt - to je otázka: je důstojnější zapřít se a snášet surovost osudu a jeho rány, anebo se vzepřít moři trápení a skoncovat to navždy? (William Shakespeare - Hamlet)
 • Neřekl bych, že jsem si vybral herectví, ale spíš že si herectví vybralo mě. (Radovan Lukavský)
 • Rozhlas je, když v mikrofonu nešustí papír, ale šumí život. (Josef Kolář)
 • Civilizovaný mezinárodní oblek je dobrý také pro náš národ. Proto si jej oblečme. Na nohy obujme střevíce. Pak přijdou kalhoty, košile, vázanka, vesta, sako - a přirozeně, jako doplněk toho všeho, se na našich hlavách bude zvedat pokrývka hlavy. Ano, neváhám to říct otevřeně - tato pokrývka hlavy se jmenuje klobouk. (Mustafa Kemal - Atatürk)
 • Svoboda není odplata ani vyznamenání, které oslavujeme při šampaňském. Ale ani dárek, kazeta s pamlsky, po nichž se jen olizujete. Ach, právě naopak, je to dřina, dálkový běh. (Albert Camus)
 • Pokaždé to skončí stejně, když rozsvítíš a zapomeneš zavřít okno dokořán: zděšená můra bije do bílých zdí a stropu nad hlavou, až tě začne mrazit, jak se to podobá tomu, co znáš. (Jan Vladislav, vl. jm. Ladislav Bambásek)
 • Sotva lze popřít, že ty nejobecnější základy nejvyšší nervové činnosti jsou u vyšších živočichů a u lidí stejné. Mechanismus podmíněných reflexů je u člověka stejný jako u psa. (Ivan Petrovič Pavlov)
 • Nikdy nebude vynalezen systém, jenž by zcela odstranil nutnost pracovat. (Henry Ford)
 • Nedůslednost je to jediné, v čem jsou lidé důslední. (John Steinbeck)
 • Jsou-li všichni odborníci zajedno, je namístě opatrnost. (Bertrand Arthur William Russell)
 • Nikdo není tak beznadějně zotročený, jako ti, kteří falešně věří, že jsou svobodní. (Johann Wolfgang von Goethe)
 • A k čemu zákonů tam, kde vládnou peníze? (Petronius, Gaius Petronius Arbiter, Titus Petronius)
 • Je to podvod se vším všudy, ale vypadá to naprosto opravdově. (Dustin Hoffmann)
 • Nečiníš dobře, když chválíš něco, čemu nerozumíš, ale mnohem horší je, když to haníš. (Leonardo da Vinci)
 • Poctivý doktor dokonce může někoho uzdravit, i když se nedá vědecky vysvětlit proč a jak. (Gabriel Chevallier)
 • Mladá generace má pocit, že s ní přichází lepší svět, stará garda má pocit, že s ní ten lepší svět odchází. (Karel Čapek)
 • Ti, kteří chtějí rovnost a spravedlnost, jsou vždy ti slabší, kdežto ti silnější se pro tyto věci netrápí. (Aristoteles ze Stageiry)
 • Bezstarostně se řítíme do propasti, když jsme před ni postavili něco, co nám brání v pohledu na ni. (Blaise Pascal)
 • Ze všech živočichů jen člověk se umí smát, ač k tomu má nejmíň důvodů. (Ernest Hemingway)
 • Bez upřímnosti je jakákoliv diskuse pouhý žvást. (Jean Jacques Rousseau)
 • Demokracie spočívá v tom, nechat ostatní vymluvit. (Pietro Nenni)
www.citaty.cz
www.citaty.cz

Kalendárium ČT1

Zajímavá výročí týdne uvádí Saskia Burešová:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095927644-kalendarium/

Miroslava Burešová: Kalendárium
Miroslava Burešová: Kalendárium

Zajímavé osobnosti, události, objevy a vynálezy

http://www.ceskatelevize.cz/eshop/1653-kalendarium.html

Počítadlo přístupů (od 28.3.2010)

Licenční doložka

Všechny mé zde uveřejněné amatérské fotopráce, audio / video záznamy a texty jsou k dispozici formou nevýlučné licence "K bezplatnému užívání fyzickými a právnickými osobami k nekomerčním účelům". Originální fotografie v původním rozlišení (zpravidla 2048 x 1536 pixelů) lze získat e-mailem na vyžádání.

Hodiny

Murphyho zákony

 • Po složitém řešení vždy přichází jednoduché vysvětlení.
 • Byrokracii lze potřít jedině byrokracií.
 • Politici si mohou mluvit o čem chtějí, stejně to bude o penězích.
 • Nikdy se nepouštěj do ničeho, u čeho tě nebude vidět.
 • Nevěřte na zázraky. Spoléhejte na ně.
 • Ten, kdo umí, dělá. Ten, kdo neumí, učí. Ten, kdo neumí učit, zastává funkci.
 • Pokud to nejde rozmíchat ve vodě, tak to není vodová barva.
 • Vezmete-li ženu na první schůzce do luxusní restaurace, budou se její budoucí nároky zvyšovat neúměrně vašemu platu.
 • Právě o těch nejjednodušších věcech nevíme nic.
 • Každý nečekaný příliv peněz je provázen stejně vysokými výdaji.
 • Pes, kterému odepnete vodítko, okamžitě ohluchne.
 • Na vedení je nejtěžší nemít je dlouhé.
 • Osoba, s níž jste s nezměrným úsilím navázali důležitý kontakt, je při nejbližší reorganizaci propuštěna.
 • Důvěřuj pouze těm, kteří jsou v tísni ochotni obětovat tolik co ty.
 • Jakmile si ostříháte nehty, začnou vás svědit záda.
 • Blahoslavení chudí duchem, neboť jim budou za chvíli patřit vaše peníze.
 • O ochotě vykonat určitou práci se mluví vždy v minulém čase.
 • Sláva je pomíjivá, zaslepenost věčná.
 • Žádný zodpovědný činitel nebude dokazovat, že se zmýlil.
 • Všechno na světě vzniká na poslední chvíli.
 • Opakování ještě není zárukou platnosti.
 • Končí-li novinový titulek otazníkem, zní odpověď „ne“.
 • Rozhodnout se, že se nerozhodnu, je také rozhodnutí. Neumět se rozhodnout je debakl.
 • Velikost neschopnosti je přímo úměrná výši postavení.
 • Čím dále se stalo neštěstí, tím musí být větší počet mrtvých, aby mělo cenu o tom psát.
 • Dějiny se neopakují, to jenom dějepisci opisují jeden od druhého.
 • Jsou-li proti vám fakta, ohánějte se zákonem. Je-li proti vám zákon, ohánějte se fakty. Jsou-li proti vám fakta i zákon, řvěte jako pominutý.
 • Lidé se stávají odborníky v oborech, kterým nejméně rozumějí.
 • Slovo má ten, kdo překřičí ostatní.
 • Nikdy se nepouštěj do ničeho, u čeho tě nebude vidět.
 • Ti, co bydlí nejblíže, přijíždějí nejpozději.
 • Hovoří-li politik o budoucnosti a odvolává se na ekonomické zákony, moc ho neposlouchejte, ale pozorujte, jak se chová.
 • Střez se dne, kdy nebude na co nadávat.
 • Čím větší je finanční zajištění, tím déle trvá dopustit se omylu.
 • Nikdo si nemůže být jistý majetkem, svobodou ani životem, dokud zasedá parlament.
 • Vždycky usne dřív ten, který chrápe.
 • Ani ta největší genialita nezabrání tomu, aby se člověk začal šťourat v detailech.
 • Na složité otázky existují jednoduché, snadno pochopitelné nesprávné odpovědi.
 • Nejlepší kousky není nikdy možno oddělit od těch nejhorších.
 • Pokud neznáte výsledky výzkumu předem, grantové komise o něm nechtějí ani slyšet.
 • V každé organizaci se lidé snaží dosáhnout takového postavení, pro které jsou naprosto nezpůsobilí.
 • Jakmile jednou uděláte dobrý skutek, budete o něj žádán neustále.
 • Pokud se vám zničehonic naskytne trocha volného času, zcela jistě ho proflákáte.
 • Ten, kdo miluje klobásy a ctí zákony, by nikdy neměl být při tom, když vznikají.
 • Snažíme-li se porozumět něčemu izolovaně, zjistíme, že je to propojeno se vším na světě.
 • Lidé se v určitých systémech nechovají tak, jak to o nich ty systémy tvrdí.
 • Nic tak nepřispívá k inovaci jako nedostatečná kontrola.
 • Záporné prognózy přinášejí záporné výsledky. Kladné prognózy přinášejí záporné výsledky.
 • Žádný zákonodárný sbor nedokáže zrušit fyzikální zákony.
 • Ten, koho je potřeba do hry nutit, nakonec vždycky vyhrává.
 • Lék je taková látka, která po naočkování morčatům vyvolává vědeckou zprávu.
 • Nikdy předem nezdůrazňujte, že se chystáte říci něco významného.
 • Jsou dva druhy lidí: jedni dělí lidi na dva druhy a druzí nikoliv.
 • Nikdy se neptejte holiče, jestli potřebujete ostříhat.
 • Množství racionálních hypotéz, které mohou objasnit určitý jev, je nekonečné.
 • Nikdy není jisté, kdo má pravdu, vždy je však jisté, kdo je šéfem.
 • Ve chvíli, kdy si odsunete židli a začnete se protahovat, vejde do místnosti váš šéf.
 • Každá činnost vyvolává přiměřeně velkou kritickou odezvu.
 • Nepovede-li se vám něco hned napoprvé, zničte všechny důkazy, že jste se o to pokoušeli.
 • Všechny neživé předměty se dovedou přemisťovat do té míry, aby vždy překážely v cestě.
 • Když konečně dojde řada na vás, změní se pravidla.
 • Tropický den nastává tehdy, když se v kanceláři porouchá klimatizace.
 • Není až takový problém nasytit hladové jako nasytit nenasytné.
 • Léky, které se berou zároveň s jídlem, mají tu nejodpornější chuť.
 • Dospějí-li věci od desíti k pěti, celý cyklus se opakuje.
 • Je-li to nesrozumitelné, patří to do matematiky. Zní-li to jako nesmysl, patří to do ekonomie.
 • Je-li to zelené nebo se to hýbe, patří to do biologie. Smrdí-li to, patří to do chemie. Nefunguje-li to, patří to do fyziky.
 • Dokud se emoce a láska cení víc než rozum, nikdy nebude existovat ani mír ani všemi uznávaná vláda.
 • Jak jednou jídlo zkazíte, každá snaha o jeho nápravu to ještě zhorší.
 • Směřuje-li vývoj do háje, stávají se z hajných odborníci na politické scéně.
 • Z morálního hlediska přece není možné, aby prachy zůstaly mladým hejlům.
 • Když se chyba odhalí a opraví, zjistí se, že vůbec o chybu nešlo.
 • Tajemstvím úspěchu je upřímnost. Jakmile se jí zbavíte, dosáhnete ho.
 • Jestliže se dá něčí jméno patřičně zkomolit, povede se vám to.
 • Člověk s nejmenší kvalifikací do všeho mluví nejvíc.
 • Zkušenost je věc, kterou člověk získá, když už ji nepotřebuje.
 • Dítě nikdy nic nerozlije na špinavou podlahu./li>
 • Zákonitě musí jednou nastat ta nejhorší možná situace./li>
 • Moudrost znamená vědět, kdy se vyvarovat dokonalosti.
 • Řidič za vámi by rád jel o pět kilometrů v hodině rychleji.
 • Čím je budoucnost vzdálenější, tím nám připadá krásnější.
 • Vhodná příležitost se dostaví v nejnevhodnější okamžik.
 • Čím je rentgenový stůl chladnější, tím větší částí těla se na něj musíte položit.
 • Počet lidí v každé pracovní skupině se časem zvětšuje bez ohledu na množství práce.
 • Všechny velké objevy přišly na svět omylem.
 • Nic se nemá přehánět, i kdyby to mělo přinést užitek.
 • Kdykoliv cestujete do zahraničí, kurs je citelně výhodnější den poté, co jste si vyměnili peníze.
 • Ani lidé, kteří se brání veškerým změnám, nezabrání změně k nejhoršímu.
 • Vytvoří-li si politik vlastní názor, je většinou mimo.
 • Vždy je jednodušší věci rozdělit než spojit.
 • Dobré heslo může pozdržet vývoj o padesát let.
 • Nejlepší způsob, jak dosáhnout úspěchu v politice, je vyčíhnout si dav lidí, který má někam namířeno, a postavit se mu do čela.
 • Každý byrokratický systém připomíná žumpu - to největší svinstvo se vždycky dere nahoru.
 • Žádné hnutí za zrovnoprávnění nerovnoprávných ještě nikoho nezrovnoprávnilo.
 • Pokud budete dostatečně dlouho tvrdit, že je něco třeba, přestane to být třeba.
 • Pompéznost zařízení šéfovy kanceláře je nepřímo úměrná reálné solventnosti firmy.
 • Co na tom, že všichni lžou, vždyť je stejně nikdo neposlouchá.
 • Důležité dokumenty mají tendenci se z místa, kam jsme je položili, svévolně přesouvat někam jinam.
 • Kde se přehnaně zdůrazňuje mandát, klesá zodpovědnost jako sedlina ke dnu.
 • Ještě nic se nepostavilo přesně podle časového harmonogramu ani v mezích rozpočtu.
 • Žádáte-li o půjčku, musíte napřed doložit, že ji vůbec nepotřebujete.
 • Kompromis je vždycky dražší než kterékoli z navrhovaných řešení.
 • Neodpovídají-li fakta vaší teorii, je třeba se jich co nejrychleji zbavit.
 • V každé organizaci se vždy najde někdo, kdo se v ní dokonale orientuje. Je třeba ho neprodleně propustit.
 • Jestliže se pokus vydařil, stala se někde chyba.
 • Není nutno svádět na zlý úmysl to, co se dá vysvětlit blbostí.
 • Průměrný hráč vždy klesne na úroveň svého protivníka.
 • Ať přijdete, jak chcete brzy, vždy už stojí někdo před vámi.
 • Každý z nás někomu připadáme jako cvok.
 • Nikdy neměňte plány kvůli počasí.
 • Nemůžeš-li je přesvědčit, aspoň jim zamotej hlavu.
 • Pracovní úsilí je nepřímo úměrné času, který nám zbývá k dokončení úkolu.
 • Člověk je tvor společenský - dobře mu tak.
 • Vedoucí pracovníci se navzájem starají o to, aby měli co dělat.
 • Ať vyhráváte, nebo prohráváte, nakonec stejně prohrajete.
 • Když se někomu líbíte, je to proto, že mu připomínáte někoho jiného.
 • Cítíte-li se skvěle, buďte bez obav. To přejde.
 • Přátele získáváme a ztrácíme, jen nepřátel pořád jenom přibývá.
 • Rozdělíme-li nadměné výdaje na dostatečné množství malých položek, lépe tak přelstíme daňové poplatníky.
 • Pokud se na projekt podaří sehnat pouze jedinou nabídku, pak je navýsost nevýhodná.
 • Nic nebudí takový respekt jako letité zlo.
 • Nevíš-li si s něčím rady, udělej z toho přednost.
 • Když nevíte, co děláte, dělejte to aspoň pořádně.
 • Nesnažte se uklidnit člověka, který je právě na vrcholu své zuřivosti.
 • Ve skutečnosti je každému jedno, co dělají ostatní.
 • Doba konzumace pokrmu je nepřímo úměrná době jeho přípravy.
 • Krása je pomíjivá, ošklivost věčná.
 • Stačí se vhodně obléci a role už se odehraje sama.
 • Být slušný je už samo o sobě trestem.
 • Dva monology ještě netvoří dialog.
 • Vedoucí, který své podřízené zkouší ohromit znalostí složitých podrobností, ztratil ze zřetele výsledný cíl.
 • Je-li kvůli nějakému problému třeba svolávat množství schůzí, stanou se schůze nakonec důležitějšími než problém sám.
 • Některé věci nelze vědět. Nevíme však, o které věci jde.
 • V okamžiku, kdy se novinka dostane do rukou zákazníka, už patří mezi zastaralé záležitosti.
 • Čím vypadají inovace neškodněji, tím horší budou mít následky a tím více bude potřeba je přepracovat.
 • Televizní reklama běží ve stejný čas na všech kanálech, kam se snažíte přepnout, abyste se jí vyhnuli.
 • Míra viny je přímo úměrná tvrdošíjnosti zapírání.
 • Nejhlasitěji protestují proti korupci začínající politici a ti, co dovedou nejlépe mlžit.
 • Máte-li nějaký složitý úkol, dejte jej vyřešit lenochovi. Ten už nalezne snadné a pohodlné řešení.
 • Kouř z cigarety či ohýnku vám jde přímo do obličeje úměrně k tomu, jak moc vám to vadí.
 • Jakmile se zlepšuje ekonomická situace, všechno ostatní jde do háje.
 • Nic není nemožné, pokud nevíte, o čem mluvíte.
 • Člověk občas narazí na pravdu, ale obvykle se otřepe a jde dál.
 • Složité systémy často fungují proti svému původnímu určení.
 • Není radno si nechat radit poradcem, který vyzdvihuje svou neomylnost.
 • Nic není nemožné, pokud to nemusíte dělat sami.
 • Ty nejvyšlapanější cesty končí na křižovatce.
 • U ekonomů je reálný svět většinou cosi jako mimořádná událost.
 • Nikdy nenakupujte u bohatého prodavače. Vždy si najímejte bohatého advokáta.
 • Leží-li před vámi práce na stole už aspoň patnáct minut, stáváte se odborníkem.
 • Jediný návrh, na kterém se zákonodárci vždy shodnou, je ten o zvýšení jejich platu.
 • Nejzajímavější okamžik zápasu se odehraje v okamžiku, kdy odvrátíte zrak.
 • S blbcem se nikdy nepři, někdo by si nemusel všimnout, že je mezi vámi rozdíl.
 • Každý, kdo přijde odjinud, platí za odborníka.
 • Nic není tak snadné, jak se zdá na první pohled.
 • Historie se opakuje. To je také jedna z jejích největších chyb.
 • K veškerým poruchám dochází v době, kdy má váš servisní technik dovolenou.
 • Vyspělé bohaté a mírumilovné civilizace obvykle zanikají po nájezdu primitivních chudých barbarů.
 • Čím déle se člověk v krizové situaci rozhoduje, tím horší variantu zvolí.
 • I tupý nůž, kterým už skoro nic neuříznete, je dost ostrý na to, aby poranil nešikovné prsty.
 • Správné návyky a zlozvyky se vzájemně vyvažují.
 • Mezi odborníky nacházíme dva typy lidí. Jedni rozumějí tomu, co neřídí, a druzí řídí to, čemu nerozumějí.
 • Logika nikdy nemůže určit, co je možné a co nemožné.
 • Vyslovíte-li nahlas, že se něco nedá stihnout, bude vás šéf podezírat z neochoty a lenosti.
 • Čím delší je nákupní seznam, tím vyšší je i pravděpodobnost, že ho zapomenete doma.
 • Člověk je nepoučitelný. Navzdory zkušenostem se dá lapit na hezká slovíčka.
 • Co jsme nestihli, je vždy důležitější než práce, která už je hotová.
 • Existuje-li možnost, jak pozdržet důležité rozhodnutí, schopný úředník si ji najde.
 • Každá reorganizace úspěšně zakryje pochybení lidí, kteří zůstávají ve vedení organizace.
 • Nikdy není čas udělat něco pořádně, ale vždycky je čas to předělat.
 • Pukavec je takové vejce, které jste rozklepli přímo do kastrolu nebo do těsta.
 • Sezónní snížení cen je větším přeludem než fata morgána.
 • Logika nikdy nedá správnou odpověď na otázku, co je možné a co nemožné.
 • Milostné dopisy, obchodní smlouvy a peníze přicházejí vždy "pět minut po dvanácté".
 • Toužit po něčem je obvykle hezké jen do té chvíle, než se nám to splní.
 • Ukážete-li v práci na nějaký problém, budou po vás chtít, abyste ho vyřešili.
 • Chybovat je lidské, ale něco zpackat tak, aby se to nedalo napravit, to umí jen počítač.
 • Právo na duševní vlastnictví myšlenky končí v okamžiku, kdy ji vypustíte z úst.
 • Jednoduchá práce se vždy odloží, na tu přece bude později času dost.
 • Máš-li obě ruce od šmíru, ihned tě začnou svědit oči.
 • Tvůrčí fantazie závisí nepřímo úměrně na tom, kolik kuchařů polévku vaří.
 • Čím jsou naše novoroční předsevzetí důležitější, tím kratší mají životnost.
 • Ať se stane, co se stane, vždy už to někdo z vašich známých zažil.
 • Jde-li to s věcmi do háje, nikdo předem neví, jak je hluboký.
 • Porouchané přístroje mají sklon při příchodu opraváře perfektně fungovat.
 • Spolehlivost dodávek je nepřímo úměrná naší časové tísni.
 • Když se vám rozsypou mince, nejdál se zakutálejí ty s nejvyšší hodnotou.
 • Při hledání předmětů je třeba začít od míst, kde by člověk hledal až naposledy.
 • Být slušný znamená mít víc povinností než práv.
 • Krize nastává v okamžiku, kdy už nelze říci "pusťme to z hlavy".
 • Práce napsaná bez znalosti věci slouží k dezinformaci neinformovaných.
 • Na těch nejpovedenějších fotografických záběrech bývá obvykle prst před objektivem nebo rozmazaný detail.
 • Kouř z cigarety neomylně zamíří k nejbližšímu zapřisáhlému nekuřákovi.
 • Vše funguje jen proto, aby se to mohlo v ten nejnevhodnější čas pokazit.
 • Snadná řešení tíživých sociálních situací vedou k ještě tíživějším životním situacím.
 • Chybovati je lidské a svalit vinu na někoho jiného ještě lidštější.
 • Alkoholik je člověk, který pije víc než jeho lékař.
 • Jediná skutečně důležitá informace v organizaci podniku je vědět, kdo o čem ví.
 • Zachováš-li si chladnou hlavu, když všichni ostatní kolem ji už ztratili, asi jsi nepochopil, o co běží.
 • Zásadních omylů si nikdo nevšimne.
 • Nepořádek se šíří úměrně k tomu, nakolik jsme ochotni ho tolerovat.
 • Zlaté pravidlo věd a umění: Kdo má zlato, určuje pravidla.
 • Do hlediště vždy přicházejí jako poslední ti, kdo mají místo uprostřed řady.
 • Nic není neodvratnějšího než chyba, když přijde její chvíle.
 • Pokrok byl (možná) kdysi užitečná věc, ale trvá (trval) příliš dlouho.
 • Staropanenství není dědičné.
 • Až se naučíte přidělené úkoly zvládnout v pracovní době, šéf vám přidá - další práci.
 • Nerozbitná hračka se výborně hodí k rozbíjení ostatních hraček.
 • Každá rozvinutější technologie je k nerozeznání od kouzel.
 • I když problém zmizí, lidé pracující na jeho vyřešení, zůstávají.
 • "n + 1" jednoduchých úkonů lze teoreticky stihnout stejně rychle jako "n" jednoduchých úkonů.
 • Špetka praxe vydá za tunu teorie.
 • Nelam si hlavu tím, co si o tobě myslí druzí. Ti se totiž nejvíc bojí toho, co si o nich myslíš ty.
 • Zákusek, který vám padl do oka, vám zaručeně vyfoukne zákazník, co stojí před vámi.
 • To, co ustřihnete na správnou délku, se vzápětí ukáže jako krátké.
 • Dostanete-li se do nesnází, klamejte tělem.
 • Když se něco osvědčí, přestane se to vyrábět.
 • Pravý odborník je ten, který předpokládá, že daný úkol si vyžádá spoustu času a bude stát majlant.
 • Nepředvádějte své karetní triky, je-li nablízku osoba, se kterou budete hrát poker.
 • Existují dva druhy náplastí. Jedny nelepí a ty druhé zase nejdou odtrhnout.
 • Kdyby lidé více naslouchali tomu, co říkají, mluvili by méně.
 • Kdykoliv potřebujete zastavit u semaforu, abyste se nalíčila, vždycky je zelená.
 • V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo.
 • Čím více si ceníte půjčované věci, tím vyšší je pravděpodobnost jejího poškození či zničení.
 • Začne-li vás něco svědit, je to vždy v nepatřičnou chvíli a na nevhodném místě.
 • Ať si naplánujete cokoliv, vždycky se v tom bude skrývat nějaký problém.
 • Své úspěchy známe my sami, naše nezdary zná veřejnost.
 • Jestliže je někde k dispozici nejvýnosnější místo, je to signál, že firma nezadržitelně spěje ke krachu.
 • To, co po usilovném shánění konečně koupíme, se další týden objeví za poloviční cenu.
 • Stisknete-li omylem na svém počítači dvě klávesy najednou, vždy se napíše chybné písmeno.
 • Není lepší předsevzetí, než být nositelem dobrých zpráv.
 • K žádnému skutečnému problému neexistuje řešení.
 • Čím více jídla nachystáte, tím méně toho hosté snědí.
 • Každým rokem čas zrychluje svůj běh...
 • Dárek, který se vám líbí nejméně, se pod stromečkem určitě objeví dvakrát.
 • Chcete-li se během reklamy kouknout na jiný program, zjistíte, že reklamy jdou všude.
 • Když máme pocit, že se nám začíná dařit, zcela jistě jsme něco přehlédli.
 • Co se při prvním stěhování ztratí, při druhém se objeví.
 • Ať už práci v domácnosti rozdělíte jakkoliv, tomu druhému vždy připadne ta lehčí půlka.

Zdroj: www.tv-pohoda.cz

TV pohoda č. 29/2016
TV pohoda č. 29/2016

Webhosting

www.webzdarma.cz

Statistika TOPlist (od 19.3.2012)

TOPlist