Tradiční odpustková pouť k Panně Marii Andělské z Porciunkule proběhla v komplexu rumburské Lorety v sobotu 4. srpna 2012 v tvrdé konkurenci s právě probíhajícími XXX. olympijskými hrami v Londýně (zlatá medaile - Miroslava Knapková, ČR, veslování/Ž-skif na dráze 2 km; stříbrná medaile - Zuzana Štefečeková, SR, sportovní střelba/Ž-broková puška trap-střelba na letící terče; bronzová medalie - Adéla Sýkorová, ČR, sportovní střelba/Ž-malorážka 50 m na 3 x 20 ran). Dopoledního programu určeného věřícím (mše svatá v kostele sv. Vavřince a loretánská litanie a pobožnost u oltáře sv. Josefa u loretánské kaple) se účastnilo kolem dvacítky farníků a poutníků.
S odpoledním programem určeným veřejnosti to nebylo lepší. Na opožděné vernisáži výstavy fotografií (bez účasti autora) Lukáše Černého "Tajemství severních Čech" se nás sešlo pět. Výstavu uvedla Mgr. Klára Mágrová a zároveň představila další skupinu dochovaných restaurovaných dřevěných soch (celu s Kristem ponižovaným Židy a Kristův hrob střežený římskými vojáky).
Z hlediska poznání historie rodného města byla pro mne nejzajímavější přednáška kunsthistorika Dr. phil. Hartmuta Ritschela z Drážďan/Lipska (Landesamt für Denkmalpflege Sachsen) na téma „Barokní sochařské dílo Franze Biener(t)a v Loretě v Rumburku“. Úvodní část přednášky (v německém jazyce) spojená s video prezentací proběhla v přednáškovém sále v 1. poschodí Lorety. Tlumočení se ujala průvodkyně v rumburské Loretě Barbora Hildebrandtová.
Barokní umělec Jan František Biener(t) (1681/82–1742) ze saského Schirgiswalde je autorem 9 zachovaných pískovcových soch, nyní situovaných na balustrádě před rumburskou Loretou. Původně jich bylo více a byly umístěny na balustrádě na ploché střeše kaple Panny Marie (Lorety). Vzhledem k problémům se zatékáním, byly sochy později sneseny a plochá střecha nahrazena valbovou. Sochař Jan František Biener(t) se podílel rovněž na vnější výzdobě kaple Panny Marie, a to zejména sochami deseti Sibyl a proroků a reliéfy na její fasádě.
Přednáška se zabývala celým sochařským dílem Franze Biener(t)a, od Kodaně až po Vídeň; v českých zemích se podílel m.j. též na výzdobě knížecí rezidence Liechtenštejnů ve Valticích. Po skončení prezentace (obsahující autorské snímky H. Ritschela mapující tvorbu F. Bienera) proběhla neformální část přednášky (spojená s odpověďmi na dotazy) v prostoru před kaplí Panny Marie. Pro mně bylo zajímavé zjištění, že Franz Biener(t), ač vyznáním katolík, se podílel i na výzdobě kostelů protestantských (evangelických). Hartmut Ritschel předběžně přislíbil příspěvek do sborníku Mandava na rok 2013 (o který jej požádala Klára Mágrová).
Oslavy Porciunkule zakončil duchovní koncert v provedení Mikulášovického pěveckého sboru (v kostele sv. Vavřince), který krátce uvedla Klára Mágrová.
Odkazy:
V rumburské Loretě se o víkendu bude přednášet o
významném barokním sochaři - http://www.dltm.cz/v-rumburske-lorete-se-o-vikendu-bude-prednaset-o-vyznamnem-baroknim-sochari
Kaple Panny Marie (Rumburk) - http://cs.wikipedia.org/wiki/Kaple_Panny_Marie_(Rumburk)
Rezidence Liechtenštejnů, Valtice - http://www.discoverbaroqueart.org/pc_item.php?id=monument;BAR;cz;Mon11_H;28;cs&dynasty=none
Komentáře